Tüm şehitlerimizin isimleri açıklandı

Tüm şehitlerimizin isimleri açıklandı.16381
  • Giriş : 05.10.2008 / 10:11:00
  • Güncelleme : 05.10.2008 / 16:43:56

Hain saldırıda şehit düşen evlatlarımızın isimleri ve hikayeleri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin Irak sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na teröristler saldırdı.Çıkan çatışmada 15 askerimiz şehit oldu. İşte kimliği açıklanan şehitlerimiz:

- Astsubay Çavuş Hasan Önal (Eskişehir)

- Piyade Uzman Çavuş Savaş Can (Osmaniye)

- Komando Çavuş İlhan Küçüksolak (Kocaeli)

- Er Davut İlbaş (Siirt)

- Er Hakkı Aran (Diyarbakır)

- Er Ramazan Yeşil (Antalya)

- Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser (Silifke)

- Uzman Çavuş Hasan Aygör (Kırıkkale)

- Jandarma Er Çağlar Mengü (İstanbul)

- Uzman Çavuş Onur Ilgın (Adana)

- Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım (Erzurum)

- Jandarma Komando Er Halil İbrahim Arlık (Denizli)

- Er Osman Karakelle (İstanbul)

- Jandarma Uzman Erbaş Bahattin Erturhan (Sivas)

- Piyade Er Muhammed Aydemir (Artvin)

Diğer şehitlerimizin isimleri bekleniyor...

İşte kimlikleri açıklanan şehitlerimiz hakkında detaylar.

PİYADE ER MUHAMMED AYDEMİR - ARTVİN

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Er Muhammet Aydemir'in teskeresine 2 ay kaldığı öğrenildi.

Artvin'in Borçka ilçesinde oturan Aydemir'in 2 çocuk babası olduğu, 1 ay önce kızının dünyaya geldiği, diğer çocuğunun ise bir buçuk yaşında olduğu belirtildi.

Tepe Mahallesi'nde ikamet eden Aydemir'in naaşının ilçe mezarlığına getirilerek toprağa verileceği ifade edildi.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAHATTİN ERTURHAN - SİVAS

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne terör örgütü üyelerince düzenlenen saldırıda şehit olan jandarma uzman erbaş Bahattin Erturhan'ın (29) şehit düştüğü haberi, Sivas'taki baba evini üzüntüye boğdu.

Edinilen göre, Ankara'da yaşadığı öğrenilen şehit Erturhan'ın Sivas'ın Kılavuz Mahallesi Hacı Baysoy Caddesi'ndeki baba evine acılı haber yetkililer tarafından verildi.

Haberi alan şehidin babası Mehmet, annesi İsmihan, üvey annesi Emine, kardeşleri Ayşe ve Ahmet Erturhan ile yakınları üzüntüye boğuldu.

Ağıtlar yakan anne İsmihan ile gözyaşlarını tutamayan babası Mehmet Erturhan ve fenalık geçiren yakınlarına olay yerinde bulunan sağlık ekipleri müdahale etti.

Teröre lanet okuyan şehidin yakınlarını askeri personel ve yetkililer sakinleştirmeye çalıştı.

Şehidin ağabeyi Ahmet Erturhan, kendisini sakinleştirmek isteyen İl Jandarma Komutanı Kıdemli Kurmay Albay Hakan Doğan'a, kardeşinin 2 yıl görev süresinin daha olduğunu, bu süreyi kendisinin gönüllü olarak doldurmak istediğini belirterek, bölgeye gönderilmesi talebinde bulundu.

Olayı duyan şehidin akrabaları ve komşuları da acılı aileye taziye ziyaretinde bulunarak, destek oldu.

Şehit Bahattin Erturhan'ın Ankara'da yaşadığı, sağlık görevlisi olan eşi Fatma Erturhan'ın da bu ilde bulunduğu öğrenildi.

Şehidin 2.5 yaşında Sılanur adında kızının bulunduğunu belirten yakınları, eşinin 5 aylık hamile olduğunu söylediler.

ER OSMAN KARAKELLE- İSTANBUL

Hakkari Şemdinli'deki Aktütün Jandarma Sınır Birliği'ne yönelik terör örgütü PKK saldırısında şehit olan Er Oktay Karakelle'nin babası Hasan Karakelle, hiç kimsenin bu ülkeyi bölmeye gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Şehit Jandarma Er Oktay Karakelle'nin acı haberi, Kartal'daki ailesinin evine ateş düşürdü. Acı haberi alan Karakelle'nin yakınları, uzun süre gözyaşı döktü. Şehidin evine ise büyük bir Türk bayrağı asıldı.

Vatandaşların sakinleştirmeye çalıştığı şehit er Karakelle'nin babası Hasan Karakelle de, birlik-beraberlik mesajı verdi. Türkiye'yi bölmeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen acılı baba, "Vatan için bin tane Oktay feda olsun. Allah kimsenin başına vermesin! Vatan sağolsun! " dedi.

JANDARMA KOMANDO ER HALİL İBRAHİM ARLIK-DENİZLİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne terör örgütü üyelerince düzenlenen saldırıda şehit olan jandarma komando er Halil İbrahim Arlık'ın ailesine acı haber sağlık ocağında verildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Denizli'nin Beyağaç ilçesine bağlı Kapuz Köyünde yaşayan şehit erin babası Turhan ve annesi Elif Ayşe Arlık, çocuklarının durumunu öğrenmek için sabah saatlerinde Beyağaç ilçesindeki Jandarma Bölük Komutanlığına gitti. Ancak burada yetkililerden bilgi alamayan aile, fenalık geçirerek ilçedeki sağlık ocağına kaldırıldı.

Bu arada, haberi bildirmek için köye giden Denizli 11. Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri yetkililer, ailenin sabah saatlerinde ilçeye gittiği öğrendi. Bunun üzerine ilçeye hareket eden askeri yetkililer, sağlık ocağında bulunan aileye durumu bildirdi.

Bu arada, şehidin 83 yaşındaki dedesi Muhammet Arlık da haberi öğrenince fenalaşarak ilçe sağlık ocağına kaldırıldı.

Şehidin erkek kardeşi Muhammet Arlık, kardeşinin her gün kendilerini telefonla aradığını belirterek, ''Telefonda bize, sabah saatlerinde operasyona çıktıklarını ve gece geç saatlerde döndüklerini söylüyordu ve helalleşiyordu. Son iki gündür aramadı'' dedi.

Askere gitmeden önce İzmir'de çiçekçilik yaptığı öğrenilen şehit er Halil İbrahim Arlık'ın, 2'si kız 3 kardeşi olduğu, kızlardan birinin Denizli ve diğerinin de İzmir'in Torbalı ilçesinde yaşadıkları öğrenildi.

10 aylık asker olan Halil İbrahim Arlık'ın kendi köyünden bir kızla sözlü olduğu öğrenildi.

Öte yandan, şehit erin ailesinin evinde sessizlik hakim sürerken, taziyeye, 1991 yılında şehit olan Halil Varol'un babası Abdülkadir Varol da geldi.

Denizli'ye getirilecek şehit er Arlık'ın cenazesinin, yarın öğle saatlerinde Denizli 11. Piyade Tugay Komutanlığı'ndan alınarak Beyağaç ilçesi Kapuz Köyü'nde toprağa verileceği öğrenildi.

PİYADE UZMAN ÇAVUŞ CAHİT YILDIRIM-ERZURUM

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım (34) Erzurum'un Aşkale ilçesi nüfusuna kayıtlı.
Şehit Yıldırım'ın ailesi, acı haberi aldıktan sonra gözyaşlarını tutamadı.

UZMAN ÇAVUŞ HASAN AYGÖR - KIRIKKALE

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen terör saldırısında şehit olan Uzman Çavuş Hasan Aygör'ün bir ay önce annesini kaybettiği, cenaze dolayısıyla bir süre kaldığı Kırıkkale'den görev yerine yeni döndüğü bildirildi.

Şehit Uzman Çavuş Hasan Aygör'ün (28) Kırıkkale'deki ağabeyinin evine acı haber sabah ulaştı.

Şehidin Kırıkkale'de özel bir hastanede doktor olan ağabeyi Duran Aygör'ün Yaylacık Mahallesi'ndeki evine gelen yakınları, sinir krizi geçirdi.

Duran Aygör, sürekli korktuklarını, hatta bu sabah telefon etmeyi düşündüğünü ifade ederek, ''Şehit olacağı kalbime doğmuştu'' dedi.

Aygör'ün teyze ve ablaları ''Yavrum bir ay önce anneni kaybettin, biz ona üzülüyorduk, şimdi seni kaybettik'' diye konuştu.

Babası Hüdaverdi Aygör'ü 5 yıl önce kaybeden, annesi Gülten Aygör'le Kırıkkale'de yaşayan şehit Hasan Aygör, uzman çavuş olduktan sonra, önce İstanbul'da görev yaptı. Ardından ikinci görev yeri olan Şemdinli'ye tayin oldu. Bir ay önce, Kırıkkale'de yalnız yaşayan annesi hastalıktan vefat etti. Cenaze dolayısıyla izin alarak Kırıkkale'ye gelen şehit Aygör, görev yeri Şemdinli'ye yeni dönmüştü.

JANDARMA ER ÇAĞLAR MENGÜ - İSTANBUL

Hakkari Şemdinli'deki Aktütün Jandarma Sınır Birliği'ne yönelik terör örgütü PKK saldırısında şehit olan Jandarma Er Çağlar Mengü'nün, terhisine 7 ay kaldığı öğrenildi.

Şehit Er Mengü'nün ailesinin misafirlik için Ankara'da bulunduğu, acı haberi alır almaz İstanbul'a hareket ettiği bildirildi. Şehit erin ailesinin kaldığı evin önünde toplanan vatandaşlar da, eve büyük bir Türk bayrağı astı. Şehitin bir arkadaşı ise ağlayarak sinir krizi geçirdi.

DAVUT İLBAŞ - SİİRT

Irak Sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Karakoluna PKK'lı teröristler tarafından yapılan saldırıda 1 astsubay, 6 uzman erbaş ile 8 erbaş ve er olmak üzere 15 asker şehit olurken, 2 şehit askerin kimliği belirlendi. Siirt nüfusuna kayıtlı Davut İlbaş'ın 2 çocuk babası ve teskeresine 4 ay kaldığı öğrenildi.

ASTSUBAY ÇAVUŞ HASAN ÖNAL - ESKİŞEHİR

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne terör örgütü unsurlarınca düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Özal Harekatta görevli Astsubay Çavuş Hasan Önal'ın (21) Eskişehir'deki baba evinde yas var.

Eskişehir Merkez Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, sağlık ekipleriyle, şehidin 71 Evler Mahallesi Suluova Sokak'taki baba evine gelerek acı haberi yakınlarına ilettiler ve başsağlığı dilediler.

Eskişehir'in Alpu ilçesinde bir yakınını düğününe giden şehidin babası Durmuş Ali Önal, haberi alır almaz yakınlarınca Eskişehir'e getirildi.

Eve geldiğinde fenalaşan baba Önal, ambulansla Eskişehir Asker Hastanesine kaldırıldı. Durmuş Ali Önal'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Şehidin çok sayıda yakınının da geldiği baba evinden yükselen ağıtlar yürekleri dağladı. Şehit Hasan Önal'ın sinir krizi geçiren yakınları, askeri yetkililer ve komşuları tarafından sakinleştirildi. Şehidin fenalaşan yakınları, ambulanslarda tedavi altına alındılar.

Şehit Hasan Önal'ın amcası Ahmet Önal, yeğeniyle gurur duyduğunu belirterek, ''Bayramda ailesini aramış (Beni merak etmeyin iyiyim) demiş. Takdiri ilahi buymuş. Vatan sağ olsun'' dedi.

Şehidin 11 yaşındaki yeğeni Kubilay Önal ile 5 yaşındaki Sudenaz Önal da gözyaşlarını tutamadılar. 2 çocuk yakınlarınca evden uzaklaştırılırken Kubilay Önal, ''Dayı ben seni davul zurnayla askere göndermiştim. Teröre lanet olsun'' dedi.

JANDARMA UZMAN ONBAŞI RASİM ESER-MERSİN

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne terör örgütünce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser'in (25), Mersin'in Silifke ilçesindeki ailesine acı haberi ilçe kaymakamı Ahmet Beyoğlu verdi.

Silifke'nin Atayurt belgesinin Olukbaşı Mahallesi'nde yaşayan Eser ailesinin evine, Garnizon Komutanı Binbaşı İbrahim Alan, Emniyet Müdürü Mehmet Yüceli, Sağlık Grup Başkanı Dr. Deniz Kayam ve jandarma komutanlığında görevli rütbeli personelle gelen Silifke Kaymakamı Ahmet Beyoğlu, önce acı haberi verdi, ardından aileyi teselli etmeye çalıştı.

Eşini yaklaşık 4 yıl önce kaybeden biri kız diğeri erkek iki çocuk annesi Ümmühan Eser (55), sinir krizleri geçirirken, ''Evladımla en son arife günü telefonla görüşmüştüm. Onun sesini son kez duyduğumu nereden bilirdim. Tek erkek evladımın daha mürüvvetini bile görmedim. Allahım sen sabrımızı ver'' diye gözyaşı döktü.

Şehidin kardeşi Hatice Eser ise yakınları tarafından teskin edilmeye çalışıldı.


UZMAN ÇAVUŞ ONUR ILGIN-ADANA

PKK'lı teröristlerin Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na düzenlediği saldırıda şehit olan 15 askerden biri olan Adanalı Uzman Çavuş Ozan Onur Ilgın'ın bir ay önce tayininin çıktığı öğrenildi.

Yurt Mahallesi 338 Sokak İsa Bey Apartmanı 15 numaralı dairede oturan ailesinin evine gelen askeri yetkililer, üvey babası Joseph Wilson'a acı haberi iletti.

Anne Deniz Wilson çalıştığı için, askeri yetkililer bilgiyi telefonla verecek.

Şehit Uzman Çavuş Onur Ozan Ilgın'ın bekâr olduğu öğrenildi.

PİYADE UZMAN ÇAVUŞ SELÇUK CAN-OSMANİYE

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde bulunan unsurları tarafından yapılan saldırıda şehit olan piyade uzman Çavuş Selçuk Can'ın (30), Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde yaşayan ailesi acı haberi aldı.

Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşayan Can ailesi, evlerine kadar gelen Düziçi Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Murat Öçalan ve jandarma erlerini görünce, oğullarının şehit olduğunu anladı.

3'ü kız biri erkek 4 çocuk babası İbrahim Can, tek erkek evladını kaybetmenin acısıyla feryat ederken, yakınları tarafından güçlükle teskin edilmeye çalışıldı. Fenalaşarak yere düşen baba İbrahim Can, daha sonra eve gelen ambulansla Düziçi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Anne Ayşe Can'a ise eve gelen sağlık görevlileri müdahale etti.

Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Murat Öçalan, acı haberi şehidin amcası Mehmet Can'a verirken, acılı aileyi de teselli etmeye çalıştı.

İki yaşında Buse adında bir kız çocuğu babası olan şehit Selçuk Can'ın iki aylık hamile olduğu belirtilen eşi Ayşe Can'ın ise eşinin şehit haberi evlerine geldiğinde ise yakınlarıyla bayramlaşmak için Hatay'ın Dörtyol ilçesinde bulunduğu öğrenildi.

ER HAKKI ARAN-DİYARBAKIR

Terör örgütü PKK mensuplarınca Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Aktütün Jandarma Karakoluna düzenlenen saldırıda şehit olan Diyarbakırlı Hakkı Aran'ın annesi Zekiye Aran, haberi öğrenmesinin ardından ağıtlar yakarak üzüntüsünü dile getirdi.

Aktütün Karakoluna düzenlenen saldırıda şehit olan 15 askerden biri olan Hakkı Aran'ın Bağıvar Beldesindeki evine, haber ulaşmasıyla ateş düştü. Jandarma ekipleri, bir ambulansla köye giderek şehidin ailesine acı haberi verdi. Haberi öğrenmesinin ardından baba Mehmet Aran Hakkari'ye gitmek üzere yola çıkarken, şehidin evinde yükselen ağıtlar yürekleri dağladı. Şehit evini ziyaret eden Sur Kaymakamı Erdoğan Aydın, şehit yakınlarını teselli etmeye çalıştı.

Şehit annesi Zekiye Aran, üzüntüsünü Kürtçe ağıtlar yakarak dile getirdi.

Öte yandan, helikopterle Diyarbakır Asker Hastanesine getirilecek olan şehidin cenazesinin düzenlenecek törenin ardından Diyarbakır merkeze bağlı Bağıvar Beldesinde toprağa verileceği belirtildi.

KOMANDO ÇAVUŞ İLHAN KÜÇÜKSOLAK-KOCAELİ

Saldırıda şehit olan komando çavuş İlhan Küçüksolak'ın Kocaeli'nin Çayırova ilçesindeki evinde üzüntü hakim.

Gebze İlçe Jandarma Komutanı Nedim Selvisu, sağlık ekibiyle birlikte şehidin Emek Mahallesi'ndeki evine giderek acı haberi ailesine iletti, şehidin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bu sırada şehidin babası Kemal, annesi Kadriye Küçüksolak ile iki kardeşi sinir krizi geçirdi. Binbaşı Selvisu, aileyi teselli etmeye çalıştı, şehidin yakınları da anne ve babayı sakinleştirmek için gayret gösterdi.

Baba Kemal Küçüksolak, oğluyla bayramın ikinci günü telefonla görüştüğünü, ''Terhisine 4 ay kaldığını, rahatının iyi olduğunu, kendisini merak etmememizi söyledi'' dedi.

Aile teröre lanet okurken, kendini toparlayarak metanetini korumaya çalışan baba Küçüksolak, ''Vatan sağ olsun'' diye konuştu.

Üç kardeşten en küçüğü olduğu öğrenilen jandarma komando çavuş İlhan Küçüksolak'ın (21) cenazesinin yarın Kocaeli'ne getirilmesinin tahmin edildiği öğrenildi.

ER RAMAZAN YEŞİL-ANTALYA

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne bölücü terör örgütü üyelerince düzenlenen saldırının ardından çıkan çatışmada şehit olan erlerden birinin Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Zırlankaya köyünden olduğu öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Antalya kent merkezindeki bir erkek berberinde kalfa olarak çalışan ve yaklaşık 9 ay önce askere uğurlanan Ramazan Yeşil, çatışmada şehit düştü.

Askeri yetkililer, Ramazan Yeşil'in şehit düştüğü haberini Zırlankaya'da yaşayan ailesine bildirdiler.

Ramazan Yeşil'in, Havana ve Ali Yeşil'in, 4 çocuğundan ikincisi olduğu, şehit erin ablasının yanı sıra iki erkek kardeşinin daha bulunduğu öğrenildi.

Ramazan Yeşil'in şehit düştüğünün haberinin köye ulaşmasından sonra, şehidin arkadaşları, akrabaları ve yakınları köye geldiler.

Şehitlerimizin fotoğraflarını görmek için, tıklayın...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*