'Tüm toplum Lübnan'a el uzatsın'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Kızılay ekibi ile 4 gün önce gittiği Lübnan'dan yine Karayolu ile döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çömez, Kızılay yetkilileri ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte Türkiye dönüşünde Adana'da basın mensuplarına gezisini değerlendirdi. Kendisinin bir milletvekili olarak değil bir sivil inisiyatifin içinde ve bir hekim olarak buraya gittiğine dikkat çeken Çömez, Lübnan'ın altyapısının tamamen çöktüğünü kaydetti. Lübnan'da 35 bin evin yerle bir edildiğini, binden fazla insanın savaşta öldüğünü, 65 bin konutun ise oturulamaz olduğuna dikkat çeken Çömez, "Lübnan'da bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu dramı tüm dünya ülkeleri durdurmalı. İsrail'in kaçırılan iki askerinin karşılığı Lübnan'da üzerine bomba atılan çocuklar, kadınlar, yerlerinden g öç ettirilen bir milyondan fazla insan olmamalı. Elbette askerlerin kaçırılması olumlu bir davranış değil ve tasvip edilemez. Ancak, Lübnan'da devam eden savaş buna gerekçe olamaz. Ortadoğu'yu yeniden dizayn etmeye çalışan güçler tarafından Ortadoğu'nun kalbine saplanan bu ateş söndürülmezse burada büyük bir nefret doğacak." dedi.

Beyrut'ta kentin üzerinde insansız uçakların dolaştığını ve bu uçakların insanlara psikolojik korku saldığını ileri süren Çömez, insanların yerlerini ve yurtlarını terk etmesi için uçaklardan sürekli uyarı yapıldığını söyledi.

Beyrut'ta görüştüğü Hizbullah yetkilileri ve Lübnan devlet yetkililerinin Türkiye'den savaşın durdurulması için destek istediğini belirten Çömez, "Türkiye Lübnan'da çok seviliyor. Türk ordusu ve Türk hükümeti çok seviliyor. Türkiye'nin İsraile savaşın durması için baskı yapmasını istiyorlar. Ancak, şu anda bölgeye gönderilmesi düşünülen barış gücü içinde Türk askerine sıcak bakılmıyor. Çünkü planlanan barış gücünün buraya hangi amaçla geleceği çok önemli. Çünkü Birleşmiş Milletlerin göndereceği barış gücü Hizbullah'ın ve Lübnan'ın silahsızlandırılmasına dönük ve Hizbullah'ın lojistik yollarının kapatılmasına dönük görev yapmasından söz ediliyor. Bu durum Lübnan ve Hizbullah tarafından kabul edilemez. Barış gücü her iki ülkeye eşit mesafede ve Lübnan'ın yeniden inşasına dönük olacaksa buna herkes taraf olacak." diye konuştu.

Güneyden göç eden insanların bir kısmının kuzeyde okullara yerleştirildiğini belirten Turhan Çömez, bir kısım insanların ise parklara kurulan çadırlarda kaldığını söyledi. Çömez, Lübnan'ın zengin ve eğitimli insanlarının çifte vatandaşlık hakkı olduğu için bu insanların ülkeyi terk ettiğini kaydetti. Türkiye-İsrail dostluk grubunun dağılmasına ilişkin bir soruya, İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin 3 milyar dolara ulaştığını, İsrail'den geçen yıl gelen turistin de 400 bini bulduğunu hatırlatarak şu cevabı verdi: "İsrail üzerinde Türkiye'nin bir ağırlığı var. Türkiye-İsrail Parlamento Dostluk Gurubu Başkanı, İsrail'e dost acı söyler tarzından bir tepki vermesi daha doğru olur. İsrail'e sonuç alınmayacak tepkiler verilmemeli." diye konuştu.

"TÜM TOPLUM LÜBNAN'A EL UZATSIN"

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Lübnan'da yaşanan insanlık dramına ortak olmak ve acıları paylaşmak için tüm sivil toplum kuruluşlarını Lübnan'a yardıma çağırdı. Çömez, orada yaşayan insanların bu acı gününde o topraklarda 4 asır hüküm sürmüş bu millettin desteğini yanında görmek istediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious