"Tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok"

  • Giriş : 13.05.2009 / 15:00:00

"Eğer konuyla ilgili ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu noktada gerekli adımları da atabiliriz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı olmadığını belirterek, "Eğer konuyla ilgili ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu noktada gerekli adımları da atabiliriz" dedi.
TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen soruları yanıtlayan Çiçek, telefon dinlemelerinin son günlerde en çok tartışılan konuların başında geldiğini hatırlatarak, konuyla ilgili olarak mevzuatta önemli değişiklikler yapıldığını vurguladı.

"2005 yılından beri herhangi bir mahkemeden alınmış genel bir kararla tüm Türkiye'yi dinleme imkanı yok' diyen Çiçek, hangi suçlar için ve hangi şartlar altında dinleme yapılacağının belli olduğunu, ayrıca bu dinleme kararlarının mutlaka mahkemeler, hakimler tarafından verilmesi gereğine işaret etti.

Yasada belirtilen şartlar oluşmadan yapılan dinlemelerin tamamının kanunsuz olduğunu belirten Çiçek, mahkeme kararına dayanmadan elde edilen bilgi ve belgelerin hüküm tesisinde kullanılamayacağını kaydetti.

Yüksek mahkemelerin de bu konuda kararları olduğunu ifade eden Cemil Çiçek, "Ayrıca TCK'nın 132. maddesi, kanunsuz dinlemelerle ilgili cezai hükümler getirmektedir. Eğer konu sadece ceza hukuku tedbirleriyle çözülebilecekse tabiatıyla cezalar artırılabilir. Kaldı ki eskiden cezalar alt sınırdan veriliyordu. Ama yeni ceza hukuku sistemimizde mahkeme olayın vehametine, suçun işleniş tarzına, işleyen kişi ve kişilerin durumuna bakarak en üst hadden verebiliyor. Bu tip suçlar, herhangi bir izne de tabi değildir" diye konuştu.

Cemil Çiçek, "Cumhuriyet savcılarımız kendiliklerinden bu tür suçlarla ilgili soruşturmaları yaparlar, yapıyorlar ve yapmaları da gerekmektedir. Dolayısıyla eğer ilave bir düzenleme gerekiyorsa, bu ihtiyaç ortaya çıktığında bunu da düzenlemeye hazırız. Bu noktada gerekli adımları da atabiliriz. Çünkü en başta özel hayatın gizliliği dahil, pek çok hak ve özgürlükler açısından, bu kanunsuz dinlemelerin sorun çıkardığı ortadadır. Yeni düzenleme gerekiyorsa bunu yapabiliriz" dedi


CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*