Tüm ülkelerde merkez bankası başkenttedir

Tüm ülkelerde merkez bankası başkenttedir.9630
  • Giriş : 21.12.2007 / 23:25:00

Sezer, DSP Genel Merkezi'nde siyasi parti temsilcilerinin bayramlaşma ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sezer, tüm milletin ve özellikle Mehmetçiğin Kurban Bayramı'nı kutladığını belirterek, ''Gerçekten Mehmetçiğimiz zor koşullarda bugün büyük bir görev yapıyor.

Onlara başarılar diliyorum'' diye konuştu. Sezer, İstanbul'da vefat eden sanatçı Savaş Dinçel'in çok önemli bir kültür adamı olduğunu belirterek, ailesine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması konusunda bir tartışma olduğunu anlatan Sezer, şunları söyledi:''Cumhuriyetin kurumlarını, bugünkü hükümet bir bir kapatıyor, satıyor, yok ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nı da kapatamadığı için olsa gerek Cumhuriyet'in başkenti Ankara'dan İstanbul'a taşıma hazırlığı içerisinde. Bu çok büyük bir haksızlık.''

Finans merkezlerinde Merkez Bankalarının olması diye bir kural olmadığını belirten Sezer, ''Tam tersine dünyada, bütün ülkelerde Merkez Bankası egemenliğin temsil edildiği başkenttedir'' diye konuştu.Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, 18 Aralık'ta para ve finans politikalarına ilişkin bir basın toplantısı yaptığını hatırlatan Sezer, toplantıda çok önemli konular konuşulmasına rağmen basının boş bulunan Başkan Yardımcılığı ve Para Politikası Kurulu üyeliğine atamalar ve Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması gibi konular üzerinde durduğunu belirtti.

Sezer, şöyle konuştu:''Bu iki boş yönetici kadrosuna atama konusunda belli ki Merkez Bankası ve Hükümet arasında bir sorun var. Merkez Bankası Başkanı Sayın Yılmaz kendisine sorulan soru üzerine iki ismi ilgili Bakan Mehmet Şimşek'e verdiğini söylüyor ama Mehmet Şimşek de 'Bize henüz bir isim verilmedi' diyor. Belli ki diğer kurumları ele geçirmek için yaptıkları atama şeklini burada da uygulamak istiyorlar. Sayın Durmuş Yılmaz bu hükümet döneminde atanmıştı ama pek de içlerine sinen bir atama olmuş gözükmüyor. Her vesileyle Merkez Bankası'nı yıpratacak, Durmuş Yılmaz beyi sıkıntıya sokacak konuşmalarda bulunuyor hükümet.''Hükümetin, faizlerin yeterince indirilmemesi konusunda ''Merkez Bankası Başkanı Durmuş'u suçladığını'' öne süren Sezer, faizlerin indirilmesi için ekonomik altyapının hazırlanması gerektiğini söyledi. Sezer, şunları kaydetti:

''Bunu yapması gereken Merkez Bankası değil, hükümettir. Faizler gerçekten yüksek. Yüksek faiz politikası Türkiye'yi büyük sıkıntıya soktu. İthalata dayalı bir büyüme modeli benimsenmiş oldu. Bu yolla da aslında Türkiye'de işsizlik patladı. 10 milyona varan işsiz var. Ama hükümetimiz bunları gizleyip, sadece özerk Merkez Bankası ile uğraşma yolunu seçmiş oluyor.

Buradan hükümeti uyarıyorum. Yatırıma dönük adımları atmak sizin göreviniz, Merkez Bankası sizin üzerinde oynayacağınız siyasi oyunlarınızı hayata geçireceğiniz bir kurum değil. Bundan vazgeçin.''Öte yandan, DSP'yi bayramlaşma kapsamında MHP, CHP, AK Parti, BBP, Memur-Sen, SHP, HÜRPARTİ, İşçi Partisi, ANAVATAN VE Saadet Partisi heyetleri ziyaret etti. Ziyaretçileri, DSP Genel Sekreteri Masum Türker, Parti Meclis Üyesi Sait Kekeç ve DSP Gençlik Kolları üyesi Bade Arık'dan oluşan bir heyet karşıladı.

DSP'yi ilk olarak MHP heyeti ziyaret ederken, son olarak Saadet Partisi heyeti geldi.CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara milletvekili Zekeriya

Akıncı ve Adıyaman milletvekili Şevket Köse'den oluşan CHP heyetinin ziyaretinde bütçe ve Anayasa Değişikliği konusu konuşuldu.Kılıçdaroğlu, Anayasa Değişikliği ''taslağının AK Parti tarafından sahiplenilmesinin ardından konuya ilişkin görüşlerini söyleyeceklerini'' belirterek, bunun ''Cumhuriyet kazanımlarını yok etmek için hazırlanmış bir taslak'' olduğunu öne sürdü. Sait Kekeç de, ''taslağın karşı devrim Anayasası niteliğinde olduğunu'' iddia ederek, bunun önlenmesi için partilerin birlikte hareket etmesinin gerektiğini söyledi.''Türkiye'de siyasette ayak oyunlarının dışına çıkılması gerekiyor'' diye konuşan Kılıçdaroğlu siyasetin açık, şeffaf olması gerektiğini de belirtti.

DSP'yi daha sonra AK Parti Ankara milletvekillerinden Ahmet İyimaya, Aşkın Asan ve Burhan Kayatürk'den oluşan heyet ziyaret etti. İyimaya, ağırlıklı olarak bütçe konusu ele alındığı ziyarette, Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin tasarının önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesinin beklendiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious