Tüm yurtta galibiyet sevinci

Tüm yurtta galibiyet sevinci.30983
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:38:00

Fenerbahçe'nin İspanya'nın köklü takımlarından Sevilla'yı Şampiyonlar Ligi mücadelesinde eleyerek çeyrek finale yükselmesi bütün yurtta coşkuyla kutlandı. Bazı illerdeki bilinçsiz olaylar sevinç kutlamalarına gölge düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSTANBUL

Bağdat Caddesi taraftar akınına uğradı. Maçtan hemen sonra caddeye dolan binlerce taraftar, caddeyi trafiğe kapatarak çeyrek finale yükselmenin tadını çıkardı. Kutlamalar sırasında zaman zaman kazalar ve kavgalar yaşandı.

Taraftarlar İstanbul'un çeşitli yerlerinden turu kutlarken, kutlamaların en renklisi Kadıköy Bağdat Caddesi'nde yaşandı. Penaltıların sona ermesinin hemen ardından binlerce taraftar araçları ile Bağdat Caddesi'ne akın etti. Türk ve Fenerbahçe bayraklarıyla caddeye çıkan taraftarlar gönüllerince eğlendi. Kutlamalarda havai fişekler, maytaplar atıldı. Bağdat Caddesi'ni Şaşkınbakkal ışıklardan trafiğe kapatan taraftarlar, saatlerce araçların geçmesine izin vermedi. Bazı araçların sürücüleri taraftarların arasından geçmek isteyince tehlikeli anlar yaşandı. Bir taraftar grubu, büyük bir Fenerbahçe bayrağı ile caddeden geçmeye çalışan polis aracının üzerini kapattı. Polis aracı hızla hareket edince bir kaç taraftar aracın altında kalma tehlikesi atlattı. Aracın ani bir frenle durması taraftarları ezilmekten son anda kurtardı.

Eğlenceler sabah kadar aralıksız sürdü.

KOSOVA

Kosovalılar, Kosova'yı tanımayacağını açıklayan İspanya'nın Sevilla takımını eleyen Fenerbahçe için kutlamalar yaptı.

Fenerbahçe'nin Sevilla'yı 3-2 yenmesi Kosovalıları sokaklara döktü. Bağımsızlığını 17 şubat tarihinde ilan eden Kosova'yı tanımayan İspanya'ya tepki gösteren Kosovalılar, Fenerbahçe'nin İspanyol takımı elemesine ayrıca sevindi. Fenerbahçe'nin Sevilla'yı yenmesi, Fenerbahçe'nin efsane başkanlarından Ali Şen'in de memleketi olan ve Kosova'nın güneyinde bulunan Türklerin de çoğunlukta yaşadığı Prizren kentinde de Türkiye'de olduğu gibi coşkuyla kutlandı. Uzatmalardan sonra gelen penaltılarla hop oturup hop kalkan Kosovalılar, Fenerbahçe'nin maçı almasıyla adeta bayram sevinci yaşadı. Ali Şen'in de etkisiyle Arnavut taraftarların da aralarında bulunduğu, neredeyse Prizren'in çoğunun Fenerbahçeli olduğu Kosova'da, Kosovalılar hem Türk takımı olması nedeniyle hem de İspanya'nın Kosova'yı tanımayacağını açıklaması sebebiyle, tüm Kosovalılar dün akşam neredeyse Fenerbahçeli oldu. Fenerbahçe'nin maçı kazanmasının ardından Prizren'de sokaklarda bazı araçlar tur attı ve maytaplar patlatıldı.

ANKARA

Maçın sona ermesinin ardından araçlarıyla Bahçelievler 7. Cadde'ye gelen çok sayıda Fenerbahçeli taraftar, konvoy oluşturarak tur attı. Evlerinden çıkan sarı-lacivertli taraftarlar, 7. Cadde'yi trafiğe kapatarak galibiyeti doyasıya kutladı. Ellerine aldıkları Türk Bayrağı ve Fenerbahçe bayraklarını sallayan taraftarlar, büyük coşku yaşadı. Trafiğin durma noktasına geldiği caddelerde, polis ekipleri trafiği açmakta zorlandı.

Kızılay'da da benzer görüntülerin yaşandığı gecede, yüzlerce taraftar Güvenpark'ta toplanarak, meşale yakıp, birlikte eğlendi. Sari-lacivertli taraftarlar, "En büyük Fenerbahçe" ve "Türkiye sizinle gurur duyuyor'' şeklinde tezahüratlar yaptı.

Kalabalık taraftar grubunun katıldığı kutlamalarda, üzerinde Fenerbahçe bayrağı giydirilen bir köpek dikkat çekti. Kutlamalar sırasında polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

İZMİR

İzmir'de Fenerbahçe taraftarları tur sevincini büyük coşkuyla kutladı. 90 dakika sonunda Sevilla'ya 3-2 yenilmesine karşın uzatmaya giden maçta, gol olmayınca penaltı atışları sonunda gülen taraf Fenerbahçe oldu. Maçın bitiş düdüğüyle birlikte sokağa dökülen Fenerbahçeliler, galibiyet sevincini davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

İzmir Fenerbahçeliler Derneği önünde ve Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan taraftarlar şarkılar söyleyerek galibiyet coşkusunu yaşadı. Yoldan geçen araçların önünü keserek çılgınca eğlenen Fenerbahçe taraftarları bulvarları ve caddelere doldurdu. Bayrak satıcıları da ellerindeki bayrakları sallayarak yoldan geçen araçlara satma yarışına girdiler. Büyük bir grup taraftar ise Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanarak tur sevincini yaşadı.

TEKİRDAĞ

Fenerbahçe'nin, UEFA Şampiyonu Sevilla'yı penaltı atışları sonrasında eleyerek Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına adını yazdırması Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde karnaval havasında kutlandı. Saatlerce sokaklarda tezahürat atan taraftarlar, araçlarla kortej yaptı.

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonu Sevilla'yı penaltı atışları sonrasında eleyerek Avrupa'nın en iyi 8 takımının arasına adını yazdı. Kaleci Volkan, maçın ilk dakikalarında yediği iki hatalı gole rağmen, rakibinin 3 penaltı atışını kurtararak hatalarını affettirdi.

Maçın bitmesinin ardından Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde halk soluğu Heykel Meydanı'nda aldı. Meydana toplanan yüzlerce taraftar, dakikalarca takımlarını destekleyen tezahüratlar yaptı. Araçlarla kortej oluşturan taraftarlar ilginç görüntüler oluşturdu. Bazı vatandaşların ailesiyle kutlama alanına geldiği görüldü. Fenerbahçe ve Türk bayrağını alan taraftarlar, sevinç çığlıkları attı. Uzun süre meydanda kalan Fenerliler, marşlar eşliğinde eğlendi.

ANTALYA

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Sevilla'yı penaltılarda eleyerek tarihinde ilk kez bu kupada çeyrek finale yükselen Fenerbahçe, taraftarlarını sevince boğdu. Sarı lacivertliler, Antalya'da oluşturdukları uzun araç konvoylarıyla tur sevincini paylaştı.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 2. tur rövanş maçında rakibi Sevilla'yı elemeyi başaran Fenerbahçe, taraftarlarına büyük sevinç yaşattı. Maçın bitiş düdüğü ile birlikte sokaklara fırlayan Fenerbahçe taraftarları, sevinç gösterilerinde bulundu. Antalya caddelerinde oluşan yüzlerce araçlık konvoylar, geç saatlere kadar devam etti. Antalyalı Fenerbahçe taraftarları, sevinçlerini caddelerde tur atarak kutladı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, araç trafiğini keserek uzun süre tezahüratta bulundu. Bir taraftarın köpeğine sarı lacivert tişört giydirdiği görüldü.

Emniyet çevrede geniş güvenlik tedbirleri aldı.

RİZE

Rizeli Fenerbahçe taraftarları, UEFA Şampiyonu Sevilla'yı eleyerek adını çeyrek finale yazdıran Fenerbahçe'nin bu başarısını, horon teperek kutladı.

Penaltı atışlarının ardından UEFA Şampiyonu Sevilla'yı eleyerek çeyrek finale yükselen ve Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına giren Fenerbahçe, herkesi sevince boğdu.

Bu başarıyı kutlamak için araç konvoyu oluşturarak şehir turu atan Rizeli Fenerbahçe tutkunları, turun ardından Atatürk Anıtı'nın önünde toplanarak, horon tepti. Bir süre horon tepen taraftarlar, daha sonra "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atarak, sevinç gösterilerine devam ettiler. Sevinç kutlmalarında herhangi bir olumsuz olay yaşanmaması için, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

BALIKESİR

Maçın sona ermesinin ardından araçlarıyla Edremit Cumhuriyet meydanına gelen çok sayıda sarı-lacivertli taraftar, konvoy oluşturarak sevinç turu atarken, bazı taraftarlar da ellerinde Türk bayrakları ve Fenerbahçe bayraklarıyla sloganlar atarak ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler. Sarı-lacivert bayrak ve kaşkollarla çeyrek final coşkusunu doyasıya yaşayan taraftarlar, Cumhuriyet meydanında meşaleler yakıp halaylar çekti. Cumhuriyet meydanında izinsiz atılan havai fişekler ise polisi çileden çıkardı. Taraftarları dağıtmak isteyen polise Fenerbahçeli taraftarlar, "kırk yılda bir oluyor, bırakın da doyasıya eğlenelim" deseler de polisi ikna edemediler. Alandaki kalabalık sürekli artarken, küçük çocuklarıyla Fenerbahçe'nin başarısını kutlamaya gelenler de renkli görüntüler oluşturdu. Sevinç gösterileri nedeniyle meydana gelen aşırı gürültü yüzünden polis, kutlamalara son verdi.

EDİRNE

Fenerbahçe'nin güçlü İspanyol ekibi Sevilla'yı yenerek çeyrek finale adını yazdırması taraftara bayram havası yaşattı. Maçın uzatma dakikalarından sonra kullanılan penaltı atışlarında Sevilla'yı saf dışı bırakan sarı lacivertli ekibin bu başarısı taraftarı sokağa döktü.

Edirne'de maç bitiminin ardından sokağa çıkan Fenerbahçeli taraftarlar büyük bir sevinç yaşadı. Yüzlerce kişi Ayşekadın bölgesinde toplanarak takımları lehinde tezahüratta bulundu. Toplanan kalabalığa cadde üzerinde tur atan araçlar da eklenince coşku daha da büyüdü. Bu arada bazı taraftarların ellerinde alkol şişeleri olduğu halde araçlarında seyrettiği görüldü.

BURSA

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar liginde Sevilla'yı yenerek Çeyrek Finale yükselmesinin ardından Bursalılar sokağa dökülerek caddelerde uzun araç konvoyları oluşturdu. Atatürk Heykeli önünde toplanan kalabalık, İstiklal Marşı okuyup Fenerbahçe marşları söyleyerek saatlerce eğlendi.

Galibiyetin ardından sokağa dökülen Bursalılar, Atatürk Caddesi, Haşim İşcan, Altıparmak, İnönü gibi ana caddelerde uzun araç konvoyları oluşturdu. Araçlardan sarkan taraftarların Fenerbahçe, Bursaspor ve Türk bayrakları eşliğinde oluşturdukları koro, saatlerce susmak bilmedi. Galibiyet coşkusu içinde olan kimi şoförler, tırları ile konvoylara katılarak zaferin tadını çıkardı.

Atatürk Heykeli önünde toplanan yüzlerce Fenerahçeli de, önce şehitler için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu, ardından "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları eşliğinde galibiyet coşkusunu yaşadı. Fenerbahçe bayrakları sallayan ve marşlar söyleyen Bursalılar, zaman zaman araç konvoyunun önünü keserek halaylar çekti. Kimi araç sürücüleri ise araçlarını durdurarak direksiyon başında zurna çaldı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eğlencelerde önemli bir olay yaşanmazken, zafer coşkusu saatlerce sürdü.

ERZURUM

Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur rövanş maçında penaltılarla İspanya'nın Sevilla takımını eleyerek çeyrek finale yükselen Fenerbaçe'nin galibiyeti Erzurum'da coşkuyla kutlandı.

Sarı-kanaryanın 3-2'lik mağlubiyetin ardından penaltılarla elde ettiği avantajla çeyrek finale yükselmesi, Erzurumluları cadde ve sokaklara döktü. Fenerbahçeliler, büyük sevinç yaşadı. Havuzbaşı'nda toplanan taraftarlar tezahurat ederek, saatlerce eğlendi. Fenerbahçe ve Türk Bayrakları ile şehri donatan taraftarların tezahuratlarına araçlar da kornalarıyla eşlik etti. Emniyet ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken, araçların camlarından sarkan vatandaşları ise olası tehlikeye karşı uyardı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren sevinç, olaysız bir şekilde sona erdi.

KARS

Fenerbahçe Futbol takımının Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselmesi Kars'ta da coşkuyla kutlandı. Sokakları dolduran taraftarlar 'Şehitler ölmez' sloganlarıyla bu zaferi doyasıya kutladı.

Fenerbahçe'nin Sevilla'yı penaltılarla elediği maçın ardından sokaklara akın eden vatandaşlar büyük coşku yaşadı. Ellerinde Fenerbahçe bayraklarıyla şarkılar söyleyen, halaylar çeken taraftarlara bazı vatandaşlar da araçlarıyla eşlik etti. Sık sık caddeleri trafiğe kapatan Karslılar, soğuk havaya rağmen uzun süre çeyrek finale yükselme coşkusunu kutladı. "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla da zaferi şehitlere atfeden Karslı taraftarlar, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

DİYARBAKIR

Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonu Sevilla'yı penaltı atışları sonrasında eleyerek Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına adını yazdırması Diyarbakır'daki taraftarını sokağa döktü.

Maçın bitmesiyle Diyarbakır'daki Ofis semti Ekinciler Caddesi'ne gelen yaklaşık 100 kişilik grup, bir saate yakın eğlendi. Yoldan geçen araçların da katılmasıyla Ekinciler Caddesi kısa süre trafiğe kapandı. Araçlardan Fenerbahçe flamaları ile Türk bayrağını sallayan taraftarlar, takımların lehine sloganlar attı, marşlar okudu. Fenerbahçelilerin sevincini paylaşmak için Galatasaray atkısıyla yoldan geçen bir araca fanatikler saldırmaya çalıştı.

Sevinç gösterilerinin yapıldığı caddede polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Sevinç gösterilerine, üniversite öğrencilerinin kaldığı yurttaki kızlar da Türk bayrağı sallayarak katıldı.

ADANA

Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'nin İspanya'nın Sevilla takımını elemesinin ardından Adanalılar sokaklara döküldü.

Maçın sona ermesinin ardından araçlarıyla sokaklara çıkan çok sayıda sarı-lacivertli taraftar, konvoy oluşturarak sevinç turu attı. Sarı-lacivert bayrak ve kaşkollarla çeyrek final coşkusunu doyasıya yaşayan taraftarlar, meşaleler yakıp halay çektiler. Ellerine aldıkları Fenerbahçe ve Türk bayraklarıyla araçlarıyla caddelere çıkarak uzun konvoylar oluşturan Adanalılar, takımlarının tur atlamasını kutladılar. Barajyolu, Atatürk, Gazipaşa gibi şehrin ana caddelerini zaman zaman trafiğe kapatan taraftarlar, çeyrek finalin sevincini yaşadılar.

HAKKARİ

Fenerbahçe'nin, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Sevilla'yı penaltılarla geçerek çeyrek finale yükselmesinin ardından soğuğa ve gece geç saatlere rağmen bir grup Hakkarili araçlarıyla caddelerde sevinç turları attı.

Fenerbahçe'nin, Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur rövanş maçında Sevilla'yı penaltılar sonucunda elemesi, Hakkarili taraftarları sokağa döktü. Gece geç saatlerde biten maça ve eksi 4 derece olan soğuğa rağmen araçlarıyla ceddelerde tur atan Fenerbahçe taraftarları, uzun süre çarşı merkezinde tur attı. Polis devriye ekibinin sık sık kontrol ettiği araçlardaki taraftarlar takımlarını destekleyici tezahuratlarda bulundu, ellerindeki bayrakları salladı. Az sayıda olmasına rağmen çarşıda büyük gürültüyle kutlamalarına devam eden taraftarlar, mahalle aralarında da tur attı. Bazı taraftarlar, binalardan kameralara bayrak salladı.

KAYSERİ

Kayseri'de Fenerbahçeli taraftarlar tur sevincini coşkuyla kutladı.

Şampiyonlar Ligi ikinci turunda Fenerbahçe'nin İspanyol ekibi Sevilla'yı elemesi Kayseri'de de coşkulu bir şekilde kutlandı. Penaltı atışlarının ardından gelen tur haberiyle birlikte araçlarıyla caddelere çıkan taraftarlar, sarı-lacivert bayraklar eşliğinde korna çalarak turu kutladı. Polis ekipleri taşkınlıkları önlemek için şehrin işlek caddelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Emniyet güçleri aşırıya kaçan taraftarları cezalarla durdurdu. Kutlamalar kısa sürede olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious