Tümer: Türk hocadan yanayım

Tümer: Türk hocadan yanayım.8328
  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe'nin milli futbolcusu Tümer Metin, kişisel tercihinin her zaman Türk hocadan yana olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tümer, FourFourTwo dergisinin mayıs sayısında yer alan röportajında, Türk futbolcusunun duygusallığına dikkat çekerek, “Tercüman, aradaki o yoğunluğu sağlayamıyor diye düşünüyorum” dedi. Tümer Metin, şunları kaydetti:
“Her zaman Türk hocadan yanayım. Gerets'in, Tigana'nın veya Zico'nun buldukları kredinin yüzde 5'i neden bir Giray Bulak'a, Yılmaz Vural'a, Güvenç Kurtar'a veya Hikmet Karaman'a verilmez, bunu halen anlayabilmiş değilim. Türk futbolcusu duygusal bir yapıya sahip. Yani sahaya çıkarken biraz 'pohpohlanmak' ister. Tercüman, aradaki o yoğunluğu sağlayamıyor diye düşünüyorum. Örneğin yabancı bir teknik direktör antrenman sırasında size hararetle kızabilir ama aradaki tercüman bunu çevirirken daha usturuplu söylemek zorunda kalıyor.”

“FATİH TERİM 1 NUMARA”

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e övgüler yağdıran Tümer Metin, ”Fatih Terim sadece benim değil, dünyadaki her futbolcunun dilinden anlar” dedi. enerbahçeli futbolcu, şunları kaydetti: Ben çok farklı bir adamım. Çalıştığım teknik direktörle sürekli iletişim halinde olmam lazım. Fatih hocayla yakaladığımız en büyük uyum da bu. Daha hiç tanışmamışken Danimarka maçıyla milli formayı teslim etti ve bugünlere geldik. Ben de bu süreç içerisinde kendisini mahcup etmediğimi düşünüyorum. Fatih hoca beni yeniden milli takıma çağırdığı zaman, 'Şartlar ne olursa olsun, benim yanımda olacaksın. Bazen 5 dakika oynayacaksın, bazen 90 dakika, bazen de kadroya giremeyip tribüne çıkacaksın. Ama kadromda hep olacaksın' demişti. Bu güveni aşılaması benim için çok önemliydi. Bırakın Türkiye'nin en büyük teknik direktörü olmasını, taktiksel anlamda dünyanın bir numaralı hocasıdır.”

“KLİŞELER ÜLKESİ OLDUK”

Türkiye'de öne çıkan futbolcuları eleştirmek için mutlaka bir neden bulunduğuna değinen Tümer, “Futbolcuyu eleştirmek için ürettiğimiz birçok kriter dünyanın başka neresinde var Allah aşkına? Sergen Yalçın'ın kilosu, İbrahim Akın'ın at yarışı, Hakan Şükür'ün yaşı. Bırakalım artık bu klişe lafları. Klişeler ülkesi olduk” dedi. ümer, şöyle devam etti: Şimdi de yeni bir moda başladı. Hakan Şükür futbolu bıraksın mı, bırakmasın mı? Sokaktan geçen herkese bunu soruyorlar. Adamın futbolu ne zaman bırakacağını siz mi söyleyeceksiniz? 38 yaşındaki Tugay'a Blackburn Rovers iki yıllık sözleşme öneriyor ve bununla gurur duyuyoruz. 33 yaşındaki oyuncular için, 'Futbolu bıraksın, askere gitsin' diyorlar. 38 yaşında sözleşme teklif edilenle gurur duyup, 33 yaşında futbolu bıraktırıyoruz. Nasıl olacak peki şimdi? Belki ben 40 yaşıma kadar oynamak istiyorum.”

“GÜLEN ADAM MASKESİ TAKACAĞIM”

Saha içinde genelde yüzü gülmeyen bir futbolcu olarak tanınan Tümer Metin, mutsuz olmak için özel çaba harcamadığını, bu durumun kendisinin doğal hali olduğunu kaydetti. Tümer, konuyla ilgili olarak şunları anlattı:
“Yunanistan maçında attığım o golden sonraki görüntülere kare kare bakın bakalım yüzümde en ufak bir gülücük ifadesi var mı? Yok. Başka bir örnek; UEFA Kupası'ndaki AZ Alkmaar rövanş maçı, 1-0 öne geçiyoruz. Gol sevincimi hatırlayın. Suratımda o an herhangi bir tebessüm var mı? Yok. Peki, ben size soruyorum. O dakika itibariyle Tümer Metin'in mutsuz olmasını gerektirebilecek bir şey var mı? Yok. Demek ki bazılarının söylediği gibi mutsuz olmak için özel çaba harcamıyorum, bu benim doğal halim. Bundan sonra herkes mutlu olsun diye, sahanın kenarına bir tane 'gülen adam' maskesi koyup, attığım gollerden sonra suratıma onu takmayı düşünüyorum.”

“BİR H.ŞÜKÜR, İKİ TUNCAY, ÜÇ ARDA”

Tümer Metin, Türkiye'nin şu andaki en iyi 3 futbolcusunu, Galatasaraylı Hakan Şükür, takım arkadaşı Tuncay Şanlı ve yine Galatasaraylı Arda Turan olarak sıraladı. Milli futbolcu, şunları kaydetti: “Türkiye'nin en iyi oyuncusu tartışmasız Hakan Şükür. Kimin ne yazıp çizdiği umurumda bile değil. Saha içi etkenlere baktığımda, istatistiklere baktığımda, Kral'ın son 15 senede bu kadar olumsuzluğa, bu kadar kösteğe verdiği karşılığa baktığımda Hakan Şükür tek. İkinci sıraya Tuncay Şanlı'yı koyuyorum. Önceleri hiç beğenmiyordum Tuncay'ı, kontrolsüz buluyordum. Ama inanılmaz bir gelişim gösterdi. Şu anda her şeye hazır. Düzgün bir kişiliğe, iyi bir aileye ve en önemlisi iyi arkadaşlara sahip. Zaten bu artılarının faydasını saha içinde topluyor. Umarım Hakan Şükür'ü geçer. Üçüncü sıraya da Arda Turan'ı koyuyorum. Muhteşem bir oyun zekasına sahip, yeteneğinin farkında ve bunun üzerine gitmeyi biliyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious