TÜMSİAD bastırdı, KOBİ'ler rahatladı

TÜMSİAD bastırdı, KOBİ'ler rahatladı.10759
  • Giriş : 06.12.2008 / 20:53:00

Küresel krizin etkilerini hisseden KOBİ’leri rahatlatacak önlemler, TÜMSİAD’ın sunduğu raporlar doğrultusunda Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’dan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KOBİ'lere bayram hediyesi

Nedim Odabaş'ın haberi

Küresel krizin etkilerini hisseden KOBİ'leri rahatlatacak önlemler, TÜMSİAD'ın sunduğu raporlar doğrultusunda Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'dan geldi. KOBİ'lerin çatısı TÜMSİAD'ı kabul eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB desteklerinin 700 milyon YTL'ye çıkarılacağını, imalat sektörü dışında hizmet sektörünün de bundan böyle bu desteklerden yararlanabileceğini, krizi fırsat olarak kullanan 711'nci madde suistimalcileri için de çok ciddi yaptırımlar içeren bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'dan KOBİ'lere Kurban Bayramı hediyesi geldi. Küresel krizin yaprak gibi savurduğu piyasaların ve reel sektörün sorunlarını Zafer Çağlayan'a götüren TÜMSİAD, gerek temsil ettiği üyeleri, gerekse reel sektör temsilcileri açısından çok önemli bir destek paketinin daha açıklanmasına neden oldu. TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabul eden Bakan Zafer Çağlayan, şu ana kadar yaklaşık 10 bin KOBİ'nin müracaat ettiği, 350 milyon YTL'den 550 milyon YTL'ye çıkarılacağı ifade edilen KOSGEB desteklerine 150 milyon YTL'lik bir kaynak daha ekleneceğini ve kriz geçiş döneminde yaklaşık 15 bin KOBİ'nin bu paketle destekleneceğini açıkladı.

Reel sektörün ayakta kalabilmesi ve krizden daha dayanıklı şekilde çıkabilmesi için tüm kaynakları seferber ettiklerini belirten Zafer Çağlayan, yaptıkları çalışmalarla bu desteklerden imalat sektörü dışında hizmet sektörünün de yararlanabilmesi yönünde hazırlıklar yaptıklarını da açıkladı. Türkiye'nin küresel krizden en az şekilde etkilenmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Bakan Çağlayan, piyasalara bayram öncesi moral aşıladı.

Kriz dolayısıyla krizi bahane ederek Ticaret Kanunu 711. maddeyi suistimal edenlerin durumunun da hatırlatılması üzerine Bakan Çağlayan, bu konuda da çok önemli çalışmalar yaptıklarını, bundan böyle hiç kimsenin bu maddeyi kendi yararına kullanmasının önüne geçileceğini belirtti. Bu madde, piyasada bol miktarda çek ödemesi yapan, fakat daha sonra ödeme günü geldiğinde, “Bu çekler benim iradem dışında kesilmiştir” şeklinde suistimale yeltenen esnafı kapsayacak ve bundan böyle bir nevi sahtekarlıkla işlerini yürütenlere çok ciddi yaptırımlar içerecek.

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Bakan Zafer Çağlayan'a KOBİ'lerin küresel rekabet avantajlarına sahip olabilmesi için hazırladıkları raporu da sundu. Raporda, KOBİ'lerin sırtındaki istihdam yükleri, kayıt dışının kayıt içine çekilebilmesiyle ilgili öneriler, istihdam ve vergi yüklerinin en az yüzde 50 oranında düşürülmesi gerektiğiyle ilgili farklı projeksiyonlar da aktarılıyor. Yıldırım, Türkiye'nin KOBİ'lerin sırtında yükseldiğini, fakat KOBİ'lerin çok ciddi problemlerle boğuştutlarını anlatarak, “Türkiye'de katma değer üreten herkese sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz. Küresel kriz, üretim ekonomisinin dünyadan intikamıdır. Finansal sistemi, üretim ekonomisini sübvanse edecek bir kimliğe kavuşturamazsak, bu problem bizi de çok ciddi şekilde etkiler. TÜMSİAD, üyelerini küresel rekabet avantajlarıyla donatmak için bilgi ve birikimini ortaya koymaya devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Sayın Bakanımıza, bayram öncesinde böylesine güzel paketleri, bizim ziyaretimizle birlikte açıkladığı için çok teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*