TÜMSİAD Genel Başkanı: "Demokrasiye kara gölge"

TÜMSİAD Genel Başkanı:
  • Giriş : 23.05.2008 / 14:41:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 14:47:04

TÜMSİAD Genel Başkanı Yıldırım, Yargıtay bildirisiyle ilgili gündemi ibretle ve esefle izlediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisiyle ilgili gündemi ibretle ve esefle izlediklerini belirterek, “Türkiye, bu görüntüyü hak etmiyor. Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler zirvesine ulaşması için çabalaması gereken bir ülkede yasama-yürütme ve yargı arasındaki kavga görüntüsü hiç şık durmamaktadır” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisiyle ilgili gündemi ibretle ve esefle izlediklerini belirterek, “Türkiye, bu görüntüyü hak etmiyor. Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler zirvesine ulaşması için çabalaması gereken bir ülkede yasama-yürütme ve yargı arasındaki kavga görüntüsü hiç şık durmamaktadır” dedi.

Yasama-Yürütme ve Yargı’nın bağımsız olduğunu, fakat bunun “sonsuz hürriyet, bağlantısızlık ve dokunulmazlık” olarak algılanmaması gerektiğini belirten Yıldırım, “Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun, yasama ve yürütme organlarını hedef alan bildirisi, “hukukun üstünlüğüne ve bağımsız yargıya” zarar vermiştir. Türkiye’de, gelmiş geçmiş her iktidar ve sorumluluk mevkiindeki muhalefet partileri, darbe anayasasının değiştirileceği yönünde seçim beyannamelerine kayıt koymuşlardır. Oysa, Yargıtay bildirisi, Anayasa’nın değiştirilemeyeceği gibi bir düşünceyi kutsayarak, yasama ve yürütme erkinin önünü tıkamaya çalışmıştır. Diğer yandan devam eden bir kapatma davası sürecinde, bu bildiriyle, Yargıtay, açıkça taraf olduğunu beyan ederek, yargı bağımsızlığını da zedelemiştir. Türkiye’nin akil adamları olarak gördüğümüz, görmek istediğimiz Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bu bildirisi, bağımsız ve özgür demokrasimizin üzerine kara bir gölge düşürmüştür” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye’nin başını çağdaş dünya önünde eğmesine ve yüzünün kızarmasına yol açacak bir girişimi tasvip etmediklerini belirterek, “Yarım asırdır darbeler, muhtıralar, e-bildiriler, Yargıtay bildirileri, Danıştay Bildirileri ile demokrasimizin önünü tıkayanlar, özlenen demokrasiye geçişimize engel olanlar, tarihin kara sayfalarında yerini alacaklardır” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin çok zor bir süreçten geçtiğini, artan enerji ve gıda fiyatlarıyla tetiklenen krizin faturalarını KOBİ’lerin çok zor şartlarda ödemeye çalıştığını kaydeden Yıldırım, “Biz, ekonomi konuşalım, biz ülkenin zor şartlarını dile getirelim derken, birileri çıkıyor ve sıkıntılarımızı, buhranlarımızı örtecek bir suni ve sünger gündemi ortaya atıyor. Biz, sorunlarımızı öteleyen, sıkıntılarımızın üstünü örten bu gündemlerle oyalanmak istemiyoruz. Herkes, durduğu yeri ve Anayasa’dan aldığı yetki ve görev alanını iyi bilsin. Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok, Türkiye’nin boş gündemlerle geçirecek vakti yok” dedi.

Yıldırım, ortaya çıkan kavga görüntüsüne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün acilen müdahale etmesi gerektiğini da kaydederek, “Bu ülke bizim, bu ülke hepimizin. Hiç kimsenin, hiçbir kurumun devletimizin bekası, menfaatleri ve gelecek vizyonu söz konusu iken, görev ve yetki alanının dışına çıkıp “yaramaz çocuk” görüntüsü vermesini istemiyoruz. Amacı ne olursa olsun, bu kavganın faturasını millet ödeyecektir. Milletimiz iş-aş derdinde, esnafımız işyerini çekip çevirebilmenin derdinde, sanayicimiz küresel rekabet derdinde, ama, birileri ise başka bir şeyin derdinde” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious