TÜMSİAD: Tedbir paketi moral karşıladı!

TÜMSİAD: Tedbir paketi moral karşıladı!.11823
  • Giriş : 13.03.2009 / 17:10:00

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, yeni tedbirler paketini beklediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren'in, piyasaları canlandırmak için alacaklarını ifade ettikleri önlemler paketini sabırla beklediklerini ifade ederek, “Küresel kriz, bizim dışımızda gelişmiş, ama, özellikle ihracatçı KOBİ'lerimizin işlerinin frenlemesine yol açmıştır. Otomotiv, tekstil, inşaat sektörlerinde çok büyük sıkıntı yaşanmaktadır. Krizi aşabilmek için hükümetin aldığı tedbirleri ilgiyle izlemekteyiz. Üretilen ve KOBİ'lere KOSGEB kanalıyla aktarılan kaynaklar olumludur, ama yetersizdir. Mali krizin, piyasalardaki ateşini daha da düşürebilmek için Devlet Bakanımız Nazım Ekren'in düşündüklerini beyan ettikleri tedbirler de, piyasaların moral ve motivasyonunu olumlu şekilde artırmasına vesile olmuştur” dedi.

Son günlerde doların sürekli artmasının özellikle dövizle borçlu olan iş kesimini çok yıprattığını ve zaten bozuk olan ödeme dengelerinin iyice kötüleştiğini belirten Yıldırım, “Dövizdeki bu dengesiz seyrin bir an önce yerli yerine oturması sağlanmalıdır. Gerekirse Merkez Bankası'nın daha etkin müdahalelerinin ortaya konulması planlanmalıdır. Döviz fiyatları uzunca bir süre, gerçek trendin altında seyretmiştir. Olması gereken yere yeni gelinmiştir. Ama, dengesizlik ise piyasa gerçeklerinin allak bullak olmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

Yıldırım, en az 15 gün içinde açıklanacak pakette KOBİ'lerin istihdam yüklerinin yüzde kaç düşürüleceğiyle ilgili olarak çok radikal kararlar alınması gerektiğini belirterek, “Kayıtdışının kayıtiçine çekilebilmesi için en az yüzde 50 oranında istihdam yükleri azaltılmalıdır. Bugün yaşadığımız temel sorun, kayıtdışında çalışan firmaların, bunu sırtlarındaki yükler dolayısıyla kendilerine bir hak olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu sistemle hiçbir yükün çekilmesi mümkün değildir” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in, iç tüketimi artırarak piyasayı canlandırmak üzere memur veya emeklilere 200-300 TL tutarında harcama amaçlı bir defaya mahsus ödeme yapılması yönünde çalışma içinde olmasının, aynı zamanda, tekstil, otomotiv, demir-çelik, denizcilik, müteahhitlik ve turizm sektörlerini içeren özel bir paketle kredi, vergi, istihdam teşviki öneren bir kriz paketi hazırlamaları sürecini merakla takip ettiklerini vurgulayan Yıldırım, “Piyasaların moral motivasyonunu sağlamak, güven ortamı oluşturmak için hükümetin bu tür çalışmalarla sık sık piyasaların önüne çıkması çok yerinde bir davranıştır. Ekonomi psikolojik unsurları rakamsal unsurlardan çok daha ağır bir bilim dalıdır. “Krize karşı hiçbir şey yapılmıyor” söylemleri, küresel krizin daha da derinleşmesini sağlar, piyasaların algılarını zedeler. Bu tür küçük tedbirler, piyasalara moral aşılamak ve KOBİ'lerimizin kendilerine güvenini tazelemesi için çok gereklidir” açıklamasını yaptı.

Yıldırım, Eximbank'ın imkanlarının artırılması ve ihracat yapacak KOBİ'lere sağlanacak kredi kolaylığı avantajlarıyla ilgili olarak da, “Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik avantajlarını kullanarak, bölgesel olarak ihracat potansiyelini çeşitlendirerek, küresel krizin etkilerini en az şekilde hissedebilir. Bu çalışmaları elele, güçbirliğiyle aşabiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*