TÜMSİAD’dan Irak keşif gezisi

TÜMSİAD’dan Irak keşif gezisi.10262
  • Giriş : 30.01.2009 / 12:48:00

Küresel krizin resesyona soktuğu dünya ekonomisindeki güçlükleri aşmak için sivil toplum örgütlerinin farklı arayışları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜMSİAD'dan Irak keşif gezisi

Halit Kanak'ın başkanlık ettiği TÜMSİAD heyeti, geçtiğimiz günlerde Irak'ta Ulaştırma Bakanı Amer Abdulcabbar, Elektrik Bakanı Raad Al Haris, İmar İskan Bakanı Peri Talabani, Yerel Yönetimler Bakanı Vekili Ayad İbrahim Safi ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay ile bir dizi görüşmelerde bulundu. Küresel krizin resesyona soktuğu dünya ekonomisindeki güçlükleri aşmak için, TÜMSİAD farklı formüller arayışına devam ediyor. TÜMSİAD, özellikle Ortadoğu ülkelerindeki ticaret hacmini geliştirmek ve üyelerine yeni pazarlar bulabilmek için Irak'ta keşif gezisinde bulundu. TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Halit Kanak ve beraberindeki heyet, Irak'ta üst düzey temaslarda bulunarak, TÜMSİAD üyelerinin bu ülkeyle olan ticaret potansiyelini geliştirmesine yönelik girişimlerde bulundular.

Halit Kanak'ın başkanlık ettiği TÜMSİAD heyeti, Irak'ta Ulaştırma Bakanı Amer Abdulcabbar, Elektrik Bakanı Raad Al Haris, İmar İskan Bakanı Peri Talabani, Yerel Yönetimler Bakanı Vekili Ayad İbrahim Safi ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay ile bir dizi görüşmelerde bulundular. Irak'lı yetkililer, TÜMSİAD heyetinin Irak'ta yaptığı girişimleri olumlu karşıladıklarını belirterek, “Türkiyeli firmalarla ikili işbirliği yapmaktan, farklı işler gerçekleştirmekten ve ticaret potansiyelimizi artırmaktan memnuniyet duyarız” diye konuştular.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay da, Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesine yönelik TÜMSİAD'ın girişimde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Coğrafi avantajımızı kullanarak bu potansiyelimizi mevcut durumdan çok daha ileriye götürmemiz mümkündür” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Halit Kanak ise, Türkiye ve İslam ülkeleri arasındaki ticaret potansiyelinin gerçekten çok az olduğunu, bunun geçmiş dönemde çeşitli mülahazalarla oluştuğunu, bu ihmal edilmişliği ortadan kaldırmak için TÜMSİAD olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek, “Türkiye, Ortadoğu'nun güvenilir yatırım üssüdür. Bizler aynı tarihten, aynı kültürel kaynaklardan, aynı değerlerden beslenmekteyiz. Sahip olduğumuz değerler, birbirimizle aynı platformlarda bir araya gelmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu avantajları, küresel rekabet şartlarında elele vererek, güçbirliği yaparak daha da güçlendirmemiz mümkündür.

Biz de TÜMSİAD olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Ortadoğu coğrafyasındaki varolan sermaye gücünü biz de yatırım avantajlarına dönüştürebiliriz. Bunu küresel rekabette elele, güçbirliği yaparak kullanabiliriz. Sermayenin çok daha önemli hale geldiği, yatırım ve üretimin daha da değerlendiği küresel krizde, çok farklı çalışmalar yapmalıyız. Bu zeminleri oluşturmak için yaptığımız ticaret keşif gezisinde, Iraklı yetkililerin bizlere gösterdiği teveccüh, önümüzdeki günlerde gelişmeye aday ticaret potansiyelimizin ilk adımları olmuştur. TÜMSİAD, üyelerini küresel rekabete hazırlamak, yeni pazarlar bulmak ve yeni ticaret köprüleri oluşturmak için yakın ve uzak coğrafyalarla irtibat kurmaya devam edecektir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*