TÜMTİS üyeleri hakkında hapis isteniyor

TÜMTİS üyeleri hakkında hapis isteniyor.14149
  • Giriş : 02.04.2008 / 11:18:00

Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Eğitim Sekreteri Nurettin Kılıçdoğan'ın da aralarında bulunduğu 15 sendika üyesi hakkında, ''suç işlemek için örgüt kurma ve örgüte üye olmak'', ''sendikal hakların kullanılmasını engellemek'' suçlam

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin Kasım 2007'de düzenlediği ''Abluka Operasyonu'' kapsamındaki soruşturma tamamladı.

Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin tarafından hazırlanan ve 11 kişinin ''şikayetçi'' sıfatıyla yer aldığı iddianamede,şüphelilerden bir kısmının TÜMTİS'in eski üyeleri olduğu belirtildi.

TÜMTİS Genel Eğitim Sekreteri ve Ankara Şube Başkanı Kılıçdoğan'ın da aralarında yer aldığı şüphelilerin ''eylem ve fikir birliği içinde oldukları'' öne sürülen iddianamede, şüphelilerin, ''işçi haklarını korumak için yasal olarak kurulmuş bir sendikayı haksız çıkar sağlamak amacıyla bir suç örgütüne dönüştürdükleri'' iddia edildi.

Şüphelilerin, ''cebir ve tehdit yoluyla işçileri sendikaya üye yapmaya çalıştıkları, bu amaçla firma sahiplerini baskı altına aldıkları, hatta iş yerlerine sendika üyesi işçilerin yerleştirilmesini zorla sağladıkları'' öne sürülen iddianamede, ''iş yeri sahiplerinin çoğu zaman çaresizliklerinden TÜMTİS'e üye yapılan kişileri gerekmediği halde işe aldıkları'' savunuldu.

Gelirleriyle orantılı olmayan sayıda işçi çalıştırmaları nedeniyle iş verenlerin giderlerini karşılayamaz hale geldikleri ifadesine yer verilen iddianamede, ''Böylece, şüphelilerin, gerçekleştirdikleri eylemlerle işverenlerin yanlarında çalışan işçileri zorla sendikaya üye yapmak, bu şekilde sendikanın gelirini artırmak ve kendilerine haksız ekonomik çıkar elde etmek amacı güttükleri görülmüştür'' denildi.

-YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR-

İddianamede, Kılıçdoğan ile Hüseyin Babayiğit, Binali Güney, Halil Keten, Atilla Yılmaz, Erkan Aydoğan, Selaattin Demir, Satılmış Öztürk, İhsan Sezer, Candan Genç, Süleyman Demirtaş, Cihan Türe, Ahmet Cenikli, Serdal Cenikli ve Metin Eroğlu adındaki şüphelilerin ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak'', ''cebir ve tehdit yöntemlerini kullanmak suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmek için kişilerin iş ve çalışma hürriyetini ihlal etmek'', ''sendikal hakların kullanılmasını engellemek'', ''mala zarar vermek'' ve ''azmettirmek'' suçlarını işledikleri öne sürülde.

Kılıçdoğan'ın 43 yıl 10 aydan 175 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, diğer şüphelilerin de 5 yıldan 34 yıla kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Haklarında dava açılanlardan Kılıçdoğan ile birlikte 6'sı halen cezaevinde bulunuyor. Sanıkların yargılanmasına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious