'Tunca barajı için siyasi irade gerekli'

'Tunca barajı için siyasi irade gerekli'.13066
  • Giriş : 28.03.2008 / 10:52:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Edirne'de her yıl tekrarlanan su baskınlarını önleyeceği düşünülen Tunca Barajı'nın yapımı için siyasi irade gerekli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Çünkü taşkınlarda Tunca'da kapaklar açıldığında Trakya sular altında kalıyor. Hayati noktada ciddi manada insan kayıpları oluyor. Bunun için siyasi irade gerekli." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgar Başbakanı Stanishev ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, görüşmelerde Başbakan Erdoğan'a bir öneride bulunduğunu ifade ederek, "1998'de dondurulan sosyal insanı mülki konular paketinin yeniden gündeme getirilerek teknik grupların oluşturulmasını önerdim." dedi.

Erdoğan, Tunca Barajı'nın aslında 40 yıllık bir sorun olduğunu belirterek, "Proje hazır. Fizibilite çalışmaları hazır. Artık bir karar safhasındayız. Teknik kadrolarımızın son çalışmalarının yapıp kararını vermek suretiyle insani olan bu yaklaşımı bitirmekte fayda görüyoruz. Çünkü taşkınlarda Tunca'da kapaklar açıldığında Trakya sular altında kalıyor. Hayati noktada ciddi manada insan kayıpları oluyor. Bunun için siyasi irade gerekli." dedi.

Trakya göçmenleri konusunun bir paket olarak değil, başlıklar olarak ele almalarının mümkün olacağını kaydeden Erdoğan, "Kesinlikle çözümden yanayız ve bu işi bizler çözeriz. Vakıf bizde hassas bir konudur. Ben bugün sayın başbakana da söyledim. Kesinlikle Türkiye'deki Bulgar hastanesi, kiliseler olsun bizim iktidarımız döneminde bir mağduriyete uğramaz. Çıkardığımız yasa da bunun teminatıdır." diye konuştu.

Bir Bulgar gazetecinin, "Rezve deresi ve Tunca Barajı ile ilgili konuları tarafların tazminat taleplerine bağladınız. Rezve deresinin suları ile konuyu biraz açar mısınız?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bir defa ben Trakya'nın emlak sorunları ile bunu birbirine bağlamadım. Hiç alakası yok. 1998 anlaşmasını bir paket olarak değil kendi içinde başlıklar olarak görüşebiliriz, dedim. Tunca 40 yıllık bir sorun ayrı bir konu. Trakya emlak konusu 1925 anlaşmasına dayanıyor. Bir biriyle bunların hiçbir bağlantısı yok. Artık siyasi irade olarak kararımızı verme durumundayız. Bunu meslektaşım Stanishev ile başarabiliriz." dedi.

Bunun üzerine söz alan Bulgaristan Başbakanı Stanishev, "İki konu arasında hiçbir bağlantı yok. Trakya göçmenlerinin tazminat talebi konusu ile Tunca Barajı ve Rezve deresi arasında hiçbir bağlantı yok. 1992 yılında imzalanan dostluk anlaşmasında açık kalan konular sıralanmıştır. Bu konular arasında bir taraftan Trakya göçmenlerinin talep ettikleri tazminat konusu var. Bir diğer taraftan insani konular var. Sosyal alanla ilgili konular var. Dolasıyla bu konuları anlaşmadaki sıralamaya göre teker teker çözmekte faydası olacağını düşünüyoruz." yanıtını verdi.

Bir başka Bulgar gazetecinin, "1925 Ankara Anlaşması'ndaki hükümler iptal edilmedi. Anlaşmadaki hükümler yerine getirilmedi." demesi üzerine Stanishev, "Siz haklısınız. Ben de aynı şeyi söylüyorum. 1992 anlaşmasında bu tespit var. Burada esas sorun şuradan kaynaklanıyor. Bu anlaşma ve hükümleri, müzakereleri, görüşmeler 10 yıldan beri donduruldu. Bu dondurulan konular ile ilgili müzakereler tekrar canlandırılabilir. Bu müzakerelerin yürütülmesinde her iki tarafında yapıcı olması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious