Tunca ve Meriç taşınca, Karaağaç Türkiye'den koptu!

Tunca ve Meriç taşınca, Karaağaç Türkiye'den koptu!.18868
  • Giriş : 21.11.2007 / 08:51:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 08:59:27

Tunca Köprüsü, Bulgaristan'ın barajların kapaklarını açmasının etkisiyle sular altında kaldı. Vatandaşlar, tarihi köprü üzerine kurulan sacdan 'köprü'yle karşıya geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trakya, sağanak yağış sebebiyle zor günler yaşıyor. Hafta sonunda sel ve su baskınlarıyla boğuşan bölge, Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması yüzünden adeta denize dönüştü. Pazarkule ve Kapıkule gümrük kapıları trafiğe kapandı, Meriç ve Tunca nehirleri taştığı için Karaağaç Mahallesi'nin Edirne ile bağlantısı kesildi.

Ulaşımı sağlayan iki yol sular altında kalınca, tarihî taş köprünün üstüne demirden asma köprü kuruldu. Askerî araçlar da vatandaşları karşıya taşıdı. Edirne'de yaşanan olağanüstü durum sebebiyle Tunca Nehri kenarında kriz merkezi oluşturuldu. Arama kurtarma timleri, Sivil Savunma ekipleri ve belediye görevlileri zodyak botlarla gün boyunca bölgede nöbet tuttu. Bosna köyü, Tunca ve Meriç nehirleri etrafında uyarılara rağmen ev kuran Roman vatandaşlar, valilik emriyle konutlarından alınarak okula yerleştirildi.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 727 metreküp/saniye olan Meriç Nehri'nin debisi 1205 metreküp/saniyeye yükseldi. Arda Nehri'ne Bulgaristan'dan 600 metreküp/saniye su salınıyor. Bulgaristan'ın Tunca Nehri'ne bıraktığı su dün akşam saatlerinde Edirne'ye ulaşıp Karaağaç'ı sular altında bıraktı.

Karaağaç Mahallesi'ni Türkiye'ye Tunca ve Meriç köprüleri bağlıyor. Meriç Köprüsü'nde şu ana kadar sorun görünmüyor, ancak Haziran 2006'dan beri Tunca Köprüsü trafiğe kapalı. Köprü dün sel nedeniyle tam bir çamur deryasına döndü. Karaağaçlılar zaten inşaat başlayalı beri Tunca Köprüsü'ne kadar taşıtla geliyor, burada inşaat halindeki köprüden yürüyerek karşıya geçiyordu. İnşaat halindeki köprü girişleri yaya geçişine imkân vermeyecek şekilde kapandı. Köprünün girişini yayalar askerî araçlarla ve çamur içinde yürüyerek aştı. Karaağaçlılar, Osmanlı zamanından kalma tarihî eser niteliğindeki taş köprüler yerine viyadük gibi yeni bir köprünün yapılarak hizmete açılmasını istiyor.

Kriz merkezinden yapılan açıklamada, merkeze bağlı Orhaniye-Elçili karayolu ile Uzunköprü ilçesine bağlı Sığırcılı-Saçlımüsellim köy yollarının ulaşıma kapalı olduğu açıklandı. Bu arada, taşkın nedeniyle DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi, Öğretmenler Bahçesi, Polis Bahçesi ve Silahlı Kuvvetler'e ait sosyal tesisler su altında bulunuyor. Muradiye Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler de taşkın nedeniyle tahliye edildi. Bugün ise bölgede yağış beklenmiyor. Tunca Nehri'nin kabaran sularının en erken 4 günde normal seviyesine dönmesi bekleniyor.

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, taşkından etkilenen yerlerde inceleme yaptığını belirterek, Meriç Nehri'ndeki taşkın sonucunda Söğütlük Orman Parkı'nın su altında kaldığını ve suyun çevre ve orman müdürlüğü binasına kadar ulaştığını aktardı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakanlık Türkiye Acil Yönetim Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan, 'Edirne, Tekirdağ ve İstanbul'daki Sel Felaketlerine İlişkin Bilgi Notu'nda, Pazarkule ve Kapıkule gümrük kapılarının trafiğine kapatıldığı, araçların Hamzabeyli Gümrük Kapısı'na yönlendirildiği bildirildi.

Bölgede yağış beklenmiyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bir süredir Trakya genelinde görülen yağışların bugünden itibaren etkisini kaybedeceğini bildirdi. Bölgede bugünden itibaren hafta sonuna kadar yağış beklenmiyor. Hava sıcaklık değerleri gündüz 6-8 derece, gece 0-2 derece civarında seyrederken, Trakya'da 22 Kasım Perşembe günü sıcaklık değeri 2-4 derece arasında artacak.

Yağışlar Bulgaristan sınırında da etkili. Bulgaristan-Türkiye sınırında, Kapıkule'nin karşısında bulunan Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı da sel yüzünden geçici olarak trafiğe kapatıldı. Meriç'e dökülen Kamalitza Deresi'nin taşması sonucu, gümrük kapısı bölgesi ve E-80 uluslararası yolunun sular altında kaldığı ve su seviyesinin bir metreye ulaştığı açıklandı.

Taş köprü üstüne demirden köprü

Şiddetli yağışlar ve Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sebebiyle Tunca Nehri üzerindeki taş köprü sular altında kaldı. Ulaşımı sağlamak için, 400 yıllık tarihî yapının üstüne asma köprü kuruldu. Nehrin iki yakasında mahsur kalanları zodyak botlar kurtardı. Karaağaç Mahallesi'ndeki hastalar, Sivil Savunma ekipleri tarafından Edirne'deki hastaneye taşındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious