Tuncay Güney Kanada vatandaşı oldu

Tuncay Güney Kanada vatandaşı oldu.9038
  • Giriş : 06.12.2008 / 09:59:00

Nuh Gönültaş, Ergenekon'un karanlık isminin Kanada'dan vatandaşlık talep ettiğini ve Kanada'nın Tuncay Güney'in iltica başvurusunu kabul ettiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanada Tuncay Güney'in iltica başvurusunu kabul etti!
Şimdi yeni bir haber: Kanada hükümeti Ergenekon'un karakutusu Tuncay Güney'in iltica başvurusunu kabul etti. Bu şu anlama geliyor: Tuncay Güney artık iltica adayı değil.

İltica başvurusu kabul edildi. O artık bir sığınmacı. Türkiye dışında istediği ülkeye gidebilir, pasaportunu geri alabilir.

Kanada hükümeti Tuncay Güney gibi geçmişi karışıkların iltica başvurularını kabul etmeden önce 5 yıl süründürüyor. Türkiye'deki Ergenekon davası sebebiyle Güney hakkında çıkan haberler ve yazılar Güney'in iltica başvurusunun erken kabul edilmesine yol açtı. Şimdi... Perşembe'den kaldığımız yerden Güney'in hikayesine devam edelim: Tuncay'ın hayatında annesinden sonraki en önemli kadın Melis.

Melis Ermeni olduğunu iddia ediyor. Oysa İzmirli ve Ermeni değil. Güneyle 1.5 yıl aynı evi paylaşmasına rağmen cinsel ilişki kurmamış. Halbuki Melis, Toronto'da elliden fazla erkek arkadaş değiştirmiş bir kız. Tuncay, hemşire olan evlendiği kız Rabia ile de fazla vücut ve doku uyumu sağlayamamış, adeta zorla aynı yatağı paylaşmışlar. Eşinin fotosunu ve mektuplarını görmüş bir arkadaşı Güney'in bu kızla neden anlaşamadığını anlayamamış!

Melis halen Toronto'da yaşıyor ve Güney'in tüm sırlarına vakıf ender isimlerden biri.

Güney'in gerçekten Yahudi olduğuna, rabbi (haham yardımcısı) olarak çalıştığı kurumun ciddiyetine inanan yok. Ne o, ne de Jacob House adlı kuruluş, Toronto'daki Yahudi Cemaatleri Federasyonu'na (UJAFED) veya Toronto Rabbiler Komitesi'ne kayıtlı. Zaten bu kuruluşun aslen bir sinagog olmadığını Güney de kabul ediyor.

ABD'de ve Kanada'da pek çok örneğine rastlanan, insanlara dil eğitimi verilen, spor, kültürel faaliyetler vs. yapılan bir tür sosyal merkez burası. Ancak Güney verdiği röportajlarda hem sözleriyle hem görüntüsüyle Yahudi olduğuna vurgu yapıyor. Güney'in eski bir ev arkadaşına göre "Güney'in çalıştığı sinagog görünümündeki bu oluşumu, onu Kanada'da çalışıyor gösterebilmek için Yahudi avukatı kurdu."

Lise 1'i bile yarı yılında terk eden Güney'in hahamlık okulu okumadığı açık. Çalıştığı sinagogun on beşi geçmeyen özel bir cemaati var. İngilizcesi ve İbranicesi olmayan Güney, sadece Cumartesi günleri yapılan ayinde eline verilen kağıtta yazılanları okuyor. 'Şaşırmıyor musun' diye soranlara, 'idare ediyoruz' diyor. Orijinali rabi olan, Amerikalıların rabay dedikleri haham yardımcılığı için ilahiyat fakültesi bitirmek gerekiyor. Güney geçtiğimiz yıl Basur ameliyatı için acilen hastaneye kaldırıldığında kimse aramamış.

Güney hakkında basında çıkan haberler iltica davasında çok işine yaradı. Haber küpürlerini tercüme ettirip mahkemeye ek dosya sundu. Avukatı Tim, Güney'in hikayesini, Türkiye'nin homoseksüellere saygısızlığından ve yaptığı zulümlerden dolayı gaylığa çevirmek istese de Güney kabul etmemiş. Avukatının, Sebataycılığa, Yahudiliğe oynamasını talep etmiş, ama bundan da vazgeçiyor. Çevresine mahkemem gaylıktan demesine rağmen ana konu politik. Güney, en çok Ergenekon, tetikçi gönderir diye korkuyor. Popüler olmaktan, kendisinden bahsedilmesinden hoşlanıyor. Bu duygu öldürülme duygusunu bastırıyor.

(Bugün)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*