Tuncay Güney Türkiye'ye gelebilir!

Tuncay Güney Türkiye'ye gelebilir!.9434
  • Giriş : 20.01.2009 / 07:40:00
  • Güncelleme : 19.01.2009 / 23:51:02

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin: "Tuncay Güney'in getirilmesi için çalışıyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcılığının Adalet Bakanlığına bir yazı yazarak Tuncay Güney ile ilgili Kanada Hükümetinden adli yardım talebinde bulunmasını istediğini belirterek, ''Biz de Dışişleri Bakanlığımızla temasa geçtik'' dedi.

Şahin, Habertürk televizyonunda ''Soruyorum'' adlı programda soruları yanıtladı.

Tuncay Güney'in son dönemde özellikle TRT'de yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Şahin, ''o şahsı (Tuncay Güney) başka televizyonlarda da izlediğini, aynı şeyleri TRT'de de söylediğini'' ifade etti.

TRT'nin de yayıncılık yaptığını ancak bu şahsın hangi televizyonda olursa olsun uzun boylu konuşturulmasını doğru bulmadığını belirten Şahin, şunları söyledi:

''Çünkü bu kişi bu davanın önemli isimlerinden biridir. Şu anda yurt dışındadır ve şimdi ilk kez açıklama ihtiyacını duydum, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı Adalet Bakanlığımıza bir yazı yazarak bu kişiyle ilgili Kanada Hükümetinden adli yardım talebinde bulunmamızı istedi. Biz de Dışişleri Bakanlığımızla temasa geçtik. Dışişleri Bakanlığımız uluslararası Suçluların İadesi Sözleşmeleri bağlamında Türkiye'nin Kanada'yla bu konuda bir anlaşması varsa o bağlamda bu kişinin bu davaya dönük olarak ifadesinin alınması konusunda.''

''Tanık mı sanık mı?'' sorusuna Şahin, ''Her ikisi de. O nedenle böyle bir kişinin televizyonlara çıkarılarak çok rahat, ulu orta konuşmuş olmasına imkan tanınmasını isabetli bulmuyorum'' diye konuştu.

Şahin, adli yardım talebi üzerine Bakanlık olarak harekete geçtiklerini, sadece kamuoyunun bunu bilmesini kafi gördüğünü, ileride de gerek görülürse daha farklı açıklamalar yapacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*