Tuncay Güney'i MİT'e soracaklar

Tuncay Güney'i MİT'e soracaklar.10972
  • Giriş : 20.11.2008 / 20:19:00

Tuncay Güney'in MİT belgelerinde neden Tuncay Güney İpek olarak yer aldığını mahkeme, MİT'e soracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün 16. duruşması yapılan Ergenekon davasında mahkeme heyeti, Tuncay Güney'in, MİT belgelerinde Tuncay Güney İpek olarak yer almasının nedeninin MİT'ten sorulmasına karar verdi.

Ergenekon sanıklarından Gazi Güder ve Behiç Gürcihan'ın ifade vermesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam olunan davada mahkeme heyeti Tuncay Güney'in soyadı çelişkisini gidermek için MİT'e yazı yazılması talebini kabul etti.

Sanıklardan gazeteci Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül'ün mahkeme verdiği dilekçede, Tuncay Güney'in MİT belgelerinde isminin Tuncay Güney İpek olarak geçtiği ve Tuncay Güney'in 3 farklı isimle Türkiye'ye giriş çıkışının bulunup bulunmadığının, Güney'in MİT'de görevli olup olmadığı ve Emekli Sandığı'ndan para alıp almadığı yönündeki talebini değerlendiren savcı Pekgüzel, Güney'in, bu dava kapsamında sanık olmaması ve devam eden başka bir soruşturmada ''şüpheli'' olarak yer alması dolayısıyla bu istemlerin reddini talep etti. Ancak mahkeme heyeti Güney'in isim çelişkisinin giderilebilmesi için MİT'e yazı yazılması talebini kabul etti.

PERİNÇEK'İN TALEPLERİ

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gazeteci-yazar Fehmi Koru'nun 30 Nisan ve 1 Mayıs 2001 tarihli Yenişafak gazetesindeki köşesinde, ''Ergenekon'un yeniden yapılanması belgesi''ni uzun uzun alıntılar yaparak anlattığını ve bu belgenin altında imzanın açık olduğunu savundu.Perinçek, bu belgenin ilk örneğinin, tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'te olduğunun ve belgenin altındaki imzanın karalandığının iddia edildiğini ifade ederek, Koru'nun 7 yıl önce, bu belgedeki imzanın karalanmadığını açıkça ifade ettiğini dile getirdi.Yine Mayıs 2001 tarihli Aksiyon dergisinde de ''Ergenekon Lobi Belgesi'nin tamamına yakınının yayımlandığını
ileri süren Perinçek, bu derginin mahkemeye getirilmesini istedi.Perinçek, Sabah gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın da Mayıs 2006'da ''Ergenekon'un yeniden yapılanması belgesi''ni kendisine gösterdiğini ve bilgisayarına yolladığını anlatarak, belgenin altındaki imzanın karalanıp karalanmadığının tespiti için bu belgenin de mahkemeye getirtilmesini talep etti. Perinçek, söz konusu belgelerin, 2001 yılında ortalıkta dolaşan belgeler olduğunu kaydetti.

Mahkeme Heyeti Doğu PerinçEk'in bu taleplerini kabul ederek söz konusu yazıların da istenmesin karar verdi.

REDDEEDİLEN VE YARINA ERTELENEN TALEPLER

Mahkeme Orhan Pamuk'a suikast girişiminin yapılmasının planlandığı tarihler olan Aralık 2007 ile Ocak 2008 arası Orhan Pamuk'un yurtdışına çıkıp çıkmadığı yolundaki talebin de kabulüne karar verdi.

Tahliye talebinde bulunan sanık Mehmet Demirtaş, yasalara ve usule aykırı el konulan bilgisayar kayıtları ve CD'lerin mahkemece değerlendirilmemesini isteyen sanık Kemal Kerinçsiz, gözaltına alınırken el konulan harddiskinin kendisine verilmesini talep eden tutuksuz sanıklardan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Yalçın Alemdaroğlu, ve Muzaffer Tekin'in tahliyesini isteyen avukatı Engin Çelik Kadıgil'in talepleri ise mahkemece reddedildi.

Mahkeme Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, bugünkü duruşmada savcılarla ilgili beyanları nedeniyle avukat Özbay Demirel ile sanık Behiç Gürcihan hakkında yasal işlem yapılmasını talebini ise yarınki duruşmada değerlendirmeye karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*