Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a dava

Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a dava.12810
  • Giriş : 06.03.2008 / 11:11:00

Gazeteci Tuncay Özkan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, Özkan'ın avukatı Seçil Özdikmenli tarafından açılan davanın dilekçesinde, Erdoğan'ın, 12 Şubat 2008 tarihinde, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tuncay Özkan'ı hedef aldığı öne sürüldü.

Dilekçede, Erdoğan'ın konuşmasında, ''Sıhhiye Meydanı'na gelen hanım kardeşlerimizi... Hele hele bir tanesini seçip 70-80 yaşındaki bir Anadolu kadınını sahneye çıkartıp, onun başından baş örtüsünü çekip çıkartmayı siz hangi insani anlayışla bağdaştırıyorsunuz? Hangisiyle bağdaştırıyorsunuz? İşte sizin yaptığınız budur, insana yaklaşım tarzınız budur...'' şeklinde ifadelere yer verdiği aktarıldı.

Ankara Sıhhiye Meydanı'nda, 9 Şubat 2008 Cumartesi günü, 76 sivil toplum örgütünün katılımıyla ''Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi'' düzenlendiği anımsatılan dilekçede, üniversitelerde türban serbestisiyle ilgili Anayasa Değişikliği önerisinin TBMM'de oylandığı bir dönemde, ''yurttaşları laikliğe, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaya çağıran'' bu mitinge, Tuncay Özkan'ın da katıldığı ve bir konuşma yaptığı kaydedildi.

Dilekçede, Özkan'ın, konuşması esnasında, kürsünün arkasında bulunan kişilerin içinde yer alan 80 yaşlarındaki Naile Aksay'ı yanına aldığı ve ona sarılarak nasıl tanıştıklarını anlattığı sırada, Aksay'ın söze girerek, Cumhuriyet'in ve Atatürk'ün izinde olduğunu belirttiği ve ardından da bizzat kendisinin başındaki örtüsünü çıkarttığı ifade edildi.

-''TUNCAY ÖZKAN BAZI ÇEVRELERE HEDEF GÖSTERİLİYOR''-

''Başörtüsü konusunda toplumsal duyarlılığın çok yüksek olduğu bir dönemde, Özkan'ın, ülkenin Başbakanı tarafından binlerce insanın önünde yaşlı bir kadının başörtüsünü çıkartmakla itham edilmesinin, kişilik haklarına yapılmış ağır bir saldırı olduğu'' iddia edilen dilekçede, ''Son derece hassas bir konuda yapılan gerçek dışı ve tamamen bir iftiradan ibaret bu konuşmanın, Özkan'ı bazı radikal kesimlerin hedefi haline sokacağı kuşkusuzdur. Ülkemizde daha önce bunun hazin örnekleri yaşanmıştır'' denildi.

Dilekçede, Erdoğan'dan yasal faiziyle birlikte 25 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious