Tuncay Özkan'ın "Biz Kaç Kişiyiz" mitingleri tutmadı

Tuncay Özkan'ın
  • Giriş : 23.12.2007 / 22:14:00
  • Güncelleme : 23.12.2007 / 22:34:30

Kanaltürk televizyonu sahibi Tuncay Özkan'ın mitinglerine artık kimse gelmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanaltürk televizyonu sahibi Tuncay Özkan, Şehit Asteğmen Kubilay'ı anma töreninin ardından düzenlenen mitingde ortalama 500 kişiye hitap etti.

Biz Kaç Kişiyiz Sivil Toplum Platformu tarafından İzmir'in Menemen ilçesindeki büyük parkın önünde saat 12.00'de başlaması planlanan miting, sayının azlığı sebebiyle 13.30'da başladı. Mitinge İstanbul, Isparta, Muğla, Manisa, Balıkesir ve İzmir illeriyle ilçelerinden Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri, Yol İş Sendikası şubeleri, 68'liler Birliği Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi sivil toplum örgütleri destek verdi.

Özkan'dan önce kürsüye çıkan Cumhuriyet Okurları Kulübü (CUMOK) Eşgüdüm Yürütme Sorumlusu Namık Kemal Boya, mahalle baskısı için ortam hazırlandığını, bu durumu okullarda ve mahallelerde bozmak için seyirci kalınmamasını istedi. Okullarda din dersi eğitimi veren, Din ve Ahlâk Bilgisi derslerine giren öğretmenlerin mercek altına alınmasını, Kur'ân kurslarına giden öğrencilerin uyarılmasını tavsiye eden Boya, mitinge katılım sayısının azlığını ise Kurban Bayramı sebebiyle kavurma derdine düşülmesine bağladı.

Daha sonra kürsüye gelen 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan ise Çankaya dahil olmak üzere ülkenin irtica tehdidi altında olduğunu iddia ederek, başörtüsü takılmasına ağır eleştirilerde bulundu. Örgütlenmenin temel ödevleri olduğunu belirten Targan, "Sadece belirli alanlarda değil, apartmanlarımızda, mahalleyse mahallemizde, işyeriyse işyerinde, potansiyel olan her yerde örgütlenmek gerekiyor. Çocuklarının başını bağlatıyorlar, bunun altında yatan ikiyüzlülüğü açıklamaktır olay. Bunlar cinsel sapıktırlar. Sekiz yaşında, hiçbir şeyden haberi olmayan bu çocukların başını bağlarsan, senden şüphelenmek gerek." dedi. Targan, din emri deyip dört kadınla evlenenleri de eleştirdi.

"Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganıyla konuşmasına başlayan Tuncay Özkan da herkes unutsa bile kendisinin hiçbir şeyi unutmayacağını, bu sebeple bu tarz mitingler düzenlediklerini ve halkı uyandırmaya çalıştıklarını kaydetti. Kendisinin katilleri, hırsızları unutmadığını ifade eden Özkan, halkın da unutmamasını istedi. Özkan, konuşmasını diğer mitinglere göre kısa kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious