Tuncel, sessizliğini bozdu

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Dink cinayeti sanıklarından Erhan Tuncel, sessizliğini bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından tutuklanan ve susma hakkını kullanan Erhan Tuncel'in, muhbir olduğu iddiaları üzerine cezaevinde ikinci kez ifade veren Yasin Hayal'in kendisini azmettirici olarak suçlaması nedeniyle, suskunluğunu bozduğu ortaya çıktı.
Soruşturma boyunca susma hakkını kullanan Erhan Tuncel'in, tutuklu bulunduğu cezaevinde Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı'na konuştuğu ortaya çıktı. Erhan Tuncel'in, kamuoyunda muhbir olarak anılmasının ardından Yasin Hayal'in kendisini azmettirici olarak suçlaması üzerine, tutuklu bulunduğu F Tipi Tekirdağ Cezaevi'nde Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı'na konuştuğu kaydedildi. Tuncel'in ifadesinin alındığı, Mustafa Öztürk'ün 11 sayfadan oluşan ifadesinde kesinleşmiş oldu.

Tuncel'in, Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı sorgulamada, "Yasin Hayal, Hrant Dink'i vurma konusunda Mustafa Öztürk'ten yardım alacağını söylüyordu. Hayal 2006 Mart ayında Öztürk'ün yanında kaldı. O dönemlerde benim Öztürk ile aram bozuktu. Hayal bu kişilerden Dink cinayetinde yardım alacağını belirtiyordu" diye konuştuğu belirtilerek, Öztürk'e Tuncel'in bu ifadeleri hatırlatıldı. Mustafa Öztürk'ün ise Tuncel'in ifadelerini kabul etmeyerek, "Tuncel'i Ocak'tan attığım için aramızda husumet vardı. Bu yüzden bu tarzda ifade vermiştir" dediği ifade edildi.

Zeynel Abidin Yavuz, Hayal, Tuncel ve bir kişinin daha 2006 yılının Nisan ya da Mayıs ayında Alperen Ocakları'na geldiğini anlatan Öztürk, "Hayal bana Zeynel Abidin Yavuz'un Dink'i vuracağını söyledi. Kendisine 'Niye vuracaksınız' diye sorunca, Hayal de bana 'Türk milletine hakaret ettiği için öldüreceğiz' dedi" diye konuştu. Konuşma sırasında Yavuz'un top sakalına bakıp güldüğünde, "Şüphe uyandırmamak için imaj değiştirdim" diye Yavuz'un karşılık verdiğini kaydeden Öztürk, "Tuncel, Yavuz'a 'Eylemden sonra seni Gürcistan'a kaçıracağız' dedi" şeklinde konuştu.

Mustafa Öztürk, Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okurken, aynı yurtta kaldığı Erhan Tuncel'i bir arkadaşının tanıştırdığını anlattığı belirtildi. Yasin Hayal ile ise Büyük Birlik Partisi'nin yaptığı bir toplantıda tanıştığını kaydeden Öztürk, yurtta kaldığı zaman Ülkü Ocakları'na üye bazı kişilerle dergi satma konusunda problem yaşadığını, ancak; Tuncel'in bu sorunda iki taraflı tavır sergilediği için arasının bozuk olduğunu söyledi.

Öztürk, ifadesinde, 2005 yılı Eylül ayında Şamil Basayev'in sağ kolu olduğunu iddia ettiği iki Çeçen'in Trabzon BBP İl Başkanlığı'na geldiğini ve ilerleyen sohbet sırasında Erhan Tuncel'in bu şahısları "Abi isterseniz gemi kaçıralım" diye konuştuğunu ifade etti. Bu kişilerin bu soruya kızdığını hatırlatan Öztürk, Çeçenlerin Tuncel'i 'Saçma sapan konuşma' diyerek, azarladığını kaydetti.

2006'nın Mart ayında Trabzon Alperen Ocakları İl Başkanı olduğunu ve göreve gelince Erhan Tuncel ile Ersin Öztürk'ün ocakla ilişiğini kestiğini belirten Öztürk, "Hayal'in Çeçenistan ve ülkücü şehitler konusunda müthiş bilgisi vardı. Hayal, özellikle son zamanlarda namazını kılardı. Okulda Hayal'in Çeçenistan'a cihad için gittiği konuşulurdu. Ona bu soruyu sorduğumda, 'Azerbeycan'a kadar gittim. Daha ileriye gidemedim' derdi" şeklinde konuştu.

Tuncel'i, teşkilattan atmak yerine kontrol altında tutmak için ocağa gelip gitmesine izin verdiklerini dile getiren Öztürk, BBP MKYK üyesi Halis Egemen ile Tuncel hakkında konuştuklarını kaydetti. Egemen'in bu tip insanlarla ilgilenmemem gerektiğini söylediğini açıklayan Öztürk, Egemen'e "Tuncel birilerinden güç alarak mı benim arkamdan filimler çevirme cesareti buluyor. Kendisinin böyle bir cesareti olduğunu sanmıyorum," dediğini, Egemen'in de "Tuncel, kulak olabilir mi demek istiyorsun" karşılığını verdiğini belirtti.

Ayrıca papa eylemine ilişkin bilgisinin olmadığını belirten Öztürk, ifadesinde, Papa 2. Benedikt'in Türkiye ziyareti sırasında eylem yapacakları öne sürülen 6 şüpheliden 3'ünü tanıdığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious