Tuncel: "Bizimle konuşmuyorsun, dağdaki nasıl insin!"

Tuncel:
  • Giriş : 13.12.2007 / 18:31:00

"Parlamentoda olan bir grupla görüşmezken dağdakileri nasıl getirip siyasete sokacaksın."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siz parlamentoda grubu olan DTP'yi bir gün muhatap bile almadınız ama sağda solda böyle dedik diyorsunuz" dedi.

Londra'daki Kürt Toplum Merkezi'nde konuşan İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, "zindandan parlamentoya girdiğini ancak zindandaki yoldaşlarını hiç bir zaman unutmayacağını" söyleyerek, parlamentoya milyonlarca kişinin umuduyla geldiğini belirtti. Türk hükümetine yüklenen Tuncel, "Kürt halkı eğer cezaevinden birini Parlamento'ya gönderiyorsa burda devlete 'bu işi çöz' mesajı verilmektedir.

Ama ne yazık ki Başbakan PKK'yi terörist ilan etmemizi istedi. Bu çözümsüzlüğü derinleştirme politikasıdır. Daha önce meclisteki partiler PKK'yi terörist ilan ediyorlardı, ancak bununla bir sonuca varılmadı. Demek ki sorunun tanımında bir sorun var. Türkiye'de Kürt sorunu var. Siz terör sorunu diyerek bu sorunu çözemezsiniz. Bugun AKP kendi partisi içindeki Kürt milletvekilleri üzerinden siyaset yapıyor. Kendilerini Kürt ve Alevi halkının temsilcisi olarak görüyor ancak bunun böyle olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun göstergesi de askeri operasyon için çıkardığı tezkeredir"şeklinde konuştu.

Türkiye'nin mevcut uniter yapısı içinde 'demokratik özerlik' adında bir projelerinin olduğunu ve bunu parti olarak geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladıktan sonra DTP'ye kapatılma davası açıldığını belirten Tuncel, "Bu projeyi tartışmak yerine partimize kapatılma davası açıldı. Böylelikle Türkiye de Kürt sorunu konusunda ne kadar samimi olduğunu ortaya koymuş oldu."dedi.
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Başbakan, 'dağdakiler gelsin silahlarını bırakıp siyaset yapsınlar' diyor, sayın Başbakan parlamentoda olan bir grupla görüşmezken dağdakileri nasıl getirip siyasete sokacaksın. Siz parlamentoda grubu olan DTP'yi bir gün muhatap bile almadınız ama sağda solda böyle dedik diyorsunuz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious