Tuncel için ilginç iddialar

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Dink cinayetinin kilit ismi Erhan Tuncel'in ev arkadaşı Tuncay Uzunal, "Tuncel'in gözaltında diğer zanlıların ifadeleri okutulup fikri alındı ve serbest bırakıldı" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin kilit ismi Erhan Tuncel'in Trabzon'da gözaltına alındığı sırada, polisin kendisine diğer zanlıların ifadelerini okuduğu ve fikrini aldıktan sonra serbest bıraktığı ortaya çıktı.
Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan ve Tuncel'in ev arkadaşı olan Tuncay Uzundal, polise verdiği ifadede, diğer zanlıların ifadelerinin Tuncel'e okunduğunu belirtti. Cinayetten hemen sonra Trabzon polisi tarafından gözaltına alınan, ancak olayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılan Tuncel'in Uzundal'a "Dün gece emniyet müdürlüğünde yakalanan şahısların ifadelerini bana okuttular. Fikrimi aldılar, bıraktılar" dediği öğrenildi. Uzundal ayrıca, Tuncel'in MİT, polis ve jandarmayla bağlantılarına ilişkin önemli bilgiler de verdi.

"Astsubaya sordum"
Uzundal, cinayetin azmettiricisi Yasin Hayal'in yakalandığını televizyondan öğrendiğini, o gün geç saatlere kadar Tuncel'in eve gelmediğini anlattı. Tuncel'in telefonunun da kapalı olması üzerine, daha önceden evlerine gelip giden bir astsubaya Tuncel'i sorduğunu dile getiren Uzundal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Önceden tanıdığım astsubay Satılmış Şahin'i aradım. Tuncel'in yakalanıp yakalanmadığını sordum. O da bana, 'Ne alaka, haber alırsam sana dönerim' dedi. Gece, telefonla Tuncel'e ulaştım, 'Neredesin, başına bir şey mi geldi?' diye sordum. O da 'Herhangi bir problem yok' dedi. Ertesi gün 12.00 sıralarında eve geldiğimde Erhan uyuyordu. Uyandıktan sonra bana, 'Dün gece emniyet müdürlüğünde yakalanan şahısların ifadelerini bana okuttular. Fikrimi aldılar ve bıraktılar' dedi."

"MİT'çi Kasap yardımcı olur"
Uzundal, Tuncel'in Elazığ'dan Mehmet isimli bir kişiyle görüştüğünü, evlerine gelip kalan bu kişinin MİT'e girmek istediğini belirttiği ifadesinde, Tuncel-MİT ilişkisini şöyle anlattı:
"Mehmet, Elazığ'da bir MİT mensubuyla görüştüğünü ve MİT'e girmeye çalıştığını bana söyledi. Erhan da Trabzon'da MİT mensubu İhsan Kasap isimli bir şahıs olduğunu, MİT'e girecek şahısların geçmişlerini araştırdığını, bu konuda Mehmet'e yardımcı olacağını söyledi. Sonraki günlerde Erhan ve Mehmet'in gidip Kasap ile görüştüklerini biliyorum. Bu durumu Tuncel'e sorduğumda 'Mehmet askerlik yapmadığı için alınmadı, askere gitti' yanıtını verdi."

BBP'li "Yaşar Amca"
Uzundal, Tuncel'in "Yaşar Amca" dediği bir BBP'li ile görüştüğüne de ifadesinde yer verdi. Uzundal "Erhan, BBP'den Yaşar Amca ile görüşüp O.S.'yi teslim etmeyi düşünüyordu. 'Yaşar Amca' olarak bildiğim şahısla Erhan zaman zaman telefonda görüşüyordu" dedi. Dink'in avukatları ise, "Yaşar Amca" olarak bilinen kişinin, önceki gün gözaltına alınıp dün serbest bırakılan BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan olabileceğini dile getirdi.

Pişmanlık istedi

Uzundal, polis ve savcıya verdiği ifadelerinde bire bir aynı cümleler kullanırken, bir noktada farklı bir bilgi verdi. Polisteki ifadesinde, cep telefonuyla Tuncel'e "Yasin Hayal geldi. 7.65 mm mermi lazım" diye mesaj attığını söyleyen Uzundal, savcılık ifadesinde ise Hayal'in ismini vermeden "7.65 mm. mermi lazım" şeklinde bir mesaj gönderdiğini savundu. Tetikçi O.S.'ye Türk bayrağını verdiği için pişmanlık duyduğunu dile getiren Uzundal, ifadelerinin ardından Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak istediğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious