Tunceli Belediyesi'ne polis baskını

Tunceli Belediyesi'ne polis baskını.16959
  • Giriş : 21.03.2009 / 16:54:00

Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir grup polis, gece saatlerinde Tunceli Belediyesi'ne gelerek, belediye tarafından hazırlanan ve örgüt propagandası içerdiği belirlenen kitapçıkları teslim almak istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak, kitapçıklar dağıtıldığı için polisler tutanak tutmakla yetindi.

Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi, Tunceli Belediyesi'nin faaliyetlerinin anlatıldığı ve "Dersim Belediyesi" ifadelerine yer verilen kitapçığın "örgüt propagandası" içerdiği gerekçesiyle toplatılmasına karar verdi.

Mahkeme kararının ardından Tunceli Belediyesi'ne gece geç saatlerde gelen Güvenlik Şube ekibi, kitapçıkların kendilerine teslim edilmesini talep etti.

Belediye Zabıta Müdürü Hıdır Yıldız, belediyede kitapçık bulunmadığını söylemesinden sonra polisler, "belediye binasında kitapçık bulunmadığı" yönünde tutanak tutarak, belediye binasından ayrıldı.

Polislerin belediye binasına geldiğini haber alan DTP'li Tunceli Belediye Başkanı Abdil, gazetecilere yaptığı açıklamada, kitapçıkta belediyenin 5 yıllık çalışmalarına yer verildiği söyledi.

Uygulamaya tepki gösteren Abdil, "Kitapçıkta, dikkat çekmesi için kitapçığın kapağına 'Dersim Belediyesi' ibaresini yazdık" Bir de benim bir makalem vardı. Bu 2 unsurun suç oluşturabileceği ihtimali dikkate alınarak, böyle bir karar alınmış. Türkiye'de birçok ticari kuruluş, dernek ve vakıf Yargıtay onayı ile 'Dersim' ismini kullanıyor. Hatta AKP'nin gizli raporlarına bile yansımış. Ancak biz kullandığımız zaman suç oluyor bunu anlamak mümkün değil" dedi.

Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil hakkında, son 3 ay içinde yaptığı konuşmalarda ve belediyenin afişlerinde, "Dersim" kelimesini kullandığı için soruşturma ve dava açılmıştı.

Öte yandan, "Dersim Belediyesi" yazılı bilboard reklamları ise mahkeme kararı ile yine gece yarısı indirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*