Tunceli'de 2 sendikacı 6 aya mahkum oldu

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Tunceli'de iki sendikacı çeşitli tarihlerde yaptıkları basın açıklamaları nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Hanifi Bekmezci ve sendikacı Hüseyin Ser hakkında "Askeri kuvvetleri alenen aşağıladıkları" gerekçesiyle Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandı ve iki sendikacı TCK'nın 301. maddesi gereği 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, sendikacıların hapis cezalarını daha sonra 3 bin YTL para cezasına çevirdi.

Mahkemenin sonuçlanması üzerine Eğitim Sen Tunceli Şubesi'nde bir açıklama

yapan sendikacıların avukatı Barış Yıldırım, verilen kararın Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası antlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

1990'lı yıllarda benzeri nedenlerle açılan davalarda Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde mahkum edildiğini hatırlatan Avukat Yıldırım, "Dosyaları Yargıtay'a intikal ettireceğiz. Ancak bizler artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde değil Türkiye'de adaleti aramak istiyoruz. Çağımız özgürlük ve demokrasi çağı ve ülkemiz de bunun

gereklerine uymak zorunda" dedi.

Türkiye'nin mevzuatında köklü değişiklikler yapmasına rağmen uygulama ve verilen kararlarda uyum sorunu yaşandığını kaydeden Yıldırım, "Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir hukuk devletidir. Ki bu anayasada da belirtilmiştir. Türkiye'de bütün kurumlar anayasanın bu temel ilkesinden hareketle ve taraf olunan uluslar arası antlaşmalara uygun şekilde hareket etmelidirler" şeklinde konuştu.

Avukat Yıldırım, Türkiye'de iç yargı yollarının tükenmesi halinde davayı AİHM'e taşımayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Yapılan basın açıklamasına, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious