Tunceli'de 30 TAYAD'lı gözaltına alındı

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi 30 kişi, yasadışı pankart açınca jandarma tarafından gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen DHKP/C'li 4 teröristten Hozat ve Çemişgezek'te gömülen 2'sinin mezarını ziyaret etmek için İstanbul'dan gelen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi 30 kişi, Pertek İlçesi'nden bindikleri feribotta yasadışı pankart açınca jandarma tarafından gözaltına alındı.

Tunceli kırsalında geçen pazar günü güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 DHKP/C'li terörist öldürülmüştü.

Teröristlerden cenazeleri ailelerince alınan Solmaz Demir, Hozat İlçesi'nde, Yunus Gündoğdu ise Çemişgezek İlçesi'nde gömüldü. 2 teröristin mezarlarını ziyaret etmek için İstanbul'dan gelen 30 TAYAD üyesi, Pertek İlçesi'nden bindikleri Keban Baraj Gölü üzerinde ilerleyen feribotta, Tunceli Valiliği tarafından yasaklanan, ‘Kahramanlar ölmez, halk yenilmez’ yazılı pankartı açması üzerine jandarma tarafından, Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla gözaltına alındı. Jandarma yaptığı aramada yasadışı pankartı otobüs içinde buldu.

Tunceli Valisi Mustafa Erkal, 30 kişinin savcılığın talimatıyla gözaltına alındığını belirterek, “Haklarında adli merciler tarafından yasal işlem yapılıyor” dedi. Aralarında bir de avukatın olduğu öğrenilen 30 kişinin jandarma tarafından ifadelerini alındığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious