Tunceli'de 80 terörist için operasyon başlatıldı

Tunceli'de 80 terörist için operasyon başlatıldı.8106
  • Giriş : 27.12.2007 / 16:07:00

Tunceli'de, kışı geçirmek üzere bölgeye geldiği tespit edilen 80 teröristi etkisiz hale getirmek için operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hava sıcaklığının eksi 20 olduğu bölgede Hozat, Ovacık ve Çemişgezek ilçelerinin kırsal alanlarına hava destekli operasyon yapılıyor.

Kobra tipi helikopterler bölgeyi yoğun şekilde bombalıyor.

Skorski tipi 4 helikopterle Hozat ve Ovacık çevresine özel eğitimli komandolar indirildi.

Hava operasyonunun özellikle Aliboğazı Vadisi'ni hedef aldığı bildiriliyor. Sayıları 80'i bulan PKK'lı teröristlerin kışı geçirmek için Hozat ve Ovacık çevresindeki 3 ayrı noktayı seçtiği tespit edildi.

Şırnak:
Son 3 günde 2'si sağ 13 teröristin etkisiz hale getirildiği Şırnak'ın Gabar ve Küpeli dağları ile Çırav bölgesindeki operasyonlara devam ediliyor.

Terör örgütü PKK'ya yönelik aralıksız sürdürülen operasyonlara, Kobra ve Skorsky helikopterleri havadan destek sağlıyor.

Terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan operasyonlar kapsamında arazi arama tarama faaliyetleri de sürdürülüyor.

Arazi arama tarama faaliyetlerinde teröristlere ait içerisinde yaşam malzemelerinin bulunduğu çok sayıda sığınak ortaya çıkarılarak imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı dün, Şırnak'ın Küpeli Dağı bölgesinde iki gündür düzenlenen operasyonlar kapsamında 13 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TSK'nın operasyonları

1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.

16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.

17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.

22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.

Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.

26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious