Tunceli'de barınan 300 PKK'lıya büyük operasyon

Tunceli'de barınan 300 PKK'lıya büyük operasyon.16368
  • Giriş : 27.03.2008 / 00:10:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 23:32:30

Tunceli bölgesinde barınınan 300 civarındaki PKK'lıya karşı büyük bir operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah erken saatlerinden itibaren Tunceli merkez Hozat ve Ovacık ilçelerinden havalanan skorski helikopterler dağlık alanlara ve PKK'nin geçiş yollarına çok sayıda özel eğitimli birlik indirilirken karadan da operasyon alanlarına binlerce asker sevkedildi. Tunceli bölgesinde barınınan 300 civarında olan PKK'lılara karşı 2 kobra helikopteri gün boyu, ahpanos vadisi kutudere ve Aliboğazı bölgelerinde bölgeleri yoğun bombardıman altında tuttu.

Tunceli ve ilçelerinde PKK'ye karşı başlatılan büyük bahar operasyonuna binlerce asker katılıyor.

Sabah erken saattlerinde başlayarak devam eden helikopter haraketliliği akşam saatlerine kadar devam ediyor. Operasyonlar daha çok Tunceli merkez Kutuderesi, Geyiksuyu Bali Deresi Kırmızıdağ bölgeleri, Nazimiye İlçesi Dokuzkaya ile dağlık alanları, Pülümür İlçesi Kocatepe bölgesi ile dağlık alanları Ovacık İlçesi Buzlutepe, Şahverdi Ahpanos Vadisi, Hozat İlçesi Karaoğlan Bölgesi, Kavuktepe bölgeleri Hozat-Ovacık-Çemişgezek üçgeninde yer alan Aliboğazı bölgelerinde devam ediyor.

Tunceli geneline yayılan operasyonlara Jandarma Bölge Komutanlığı'na bağlı çok sayıda jandarma özel hareket birliği, Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı çok sayıda birlik ile 4.Komando Tugayı, Hozat 51. Motorlu Tugayı ve Nazimiye İlçesi'ne Kars´tan yeni gelen piyade taburuna bağlı yaklaşık 8 bin civarında asker katılıyor. Sabah erken saatlerinden itibaren Tunceli merkez Hozat ve Ovacık ilçelerinden havalanan skorski helikopterlerle dağlık alanlara ve PKK'nın geçiş yollarına çok sayıda özel eğitimli birlik indirilirken karadan da operasyon alanlarına binlerce asker sevkedildi. Tunceli bölgesinde barınan 300 civarında PKK'lıya karşı 2 kobra helikopteri gün boyu Ahpanos Vadisi Kutudere ve Aliboğazı bölgelerini yoğun bombardıman altında tuttu.

Dün sabah saatlerinde ise Pülümür ilçesi Akdik Köyü Sandıktepe bölgesinde operasyon gerçekleştiren askeri birliğin geçeceği patika yola döşenen iki ayrı basma düzenekli bomba bulunarak imha edildi. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre PKK'nin bu basma düzenekli bombaları bu kez daha etkili hale getirmek için Amonyum Nitrat-Fuel Oil karışımı olan Anfo madesi kullanarak yeni bir bomba hazırladığı ve bu yöntemle plastik patlayıcı da bombanın içine yerleştirildiğinde bombanın tesirinin çok daha geniş bir alana yayılabileceği öğrenildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Kuzey Irak'ta üst düzey PKK'lıların telsiz ve uydu telefonları aracılığıyla Tunceli bölgesinde bulunan PKK'lılara yakın zamanda çok ses getirecek eylemler yapılması talimatı verildiği öğrenildi. Bu nedenle Tunceli bölgesinde bulunan örgüt elemanlarının eylem hazırlığı içine girdikleri, yine Kuzey Irak'ta bulunan üst düzey örgüt yöneticilerinin Tunceli bölgesinde bulunan en az 30 civarında PKK'lı teröristin baharla birlikte Erzincan üzerinden Sivas ve Karadeniz bölgesine gönderilmesini istedikleri ve bu bölgelerde eylemler yapılması talimatını da verdikleri öğrenildi. Bu bilgilerin alınmasından sonra Sivas ve Erzincan üzerinde Karadeniz'e açılan en stratejik bölge olan Aliboğazı ile Munzur Dağları'nın stratejik bölgeleri özel eğitimli komandolar tarafından tutuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious