Tunceli'de eksi 20 derecede PKK operasyonu

Tunceli'de eksi 20 derecede PKK operasyonu.13411
  • Giriş : 27.12.2007 / 14:41:00

Tunceli'nin kırsal kesiminde kobra helikopterleri PKK’lı 80 teröristi etkisiz hale getirmek içinbomba yağdırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli’nin kırsal kesiminde kışı geçirmek üzere bölgeye geldikleri tespit edilen PKK’lı 80 teröristi etkisiz hale getirmek için bu sabah hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü bölgede yürütülen operasyonda teröristlerin barındığı kesimlere özel eğitimli komandolar indirilirken, operasyona Kobra tipi helikopterler de bomba yağdırdı.
Tunceli’de güvenlik güçleri teknik takip sonucu Hozat, Ovacık ve Çemişgezek ilçelerinin kırsal alanlarında 80 teröristin kışın barınmak için geldiğini belirledi. Terörstlere karşı bu sabah Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde hava destekli geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Dondurucu soğuk ve kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu dağlık araziye, Sikorsky tipi 4 helikopterle Jandarma Bölge Komutanlığı ile Hozat ve Ovacık’tan, özel eğitimli komando timleri indirildi.
Özel eğitimli komandolar bölgeyi karış karış taramaya başlarken, 2 Kobra tipi helikopter de teröristlerin barınabileceği mağaralar ve derin vadiler içindeki stratejik alanları bombaladı. Hava operasyonunun daha çok Tunceli, Hozat ve Ovacık ilçesi arasında kalan Buzlutepe, Balideresi, Karaoğlan, Çetderesi, Kozluca, Cevizlidere ve Bilgeç bölgeleri ile Çemişgezek yakınlarındaki Aliboğazı Vadisi’nde yürütüldüğü belirtildi.
Askeri yetkililer özellikle 3 ayrı noktada kış üstlenmesi için sığınaklara giren PKK’lı teröristlerin yerlerinin nokta olarak tespit edilmeye çalışıldığını kaydetti. Operasyonlarda, teröristlerle sıcak temas sağlanıp sağlanmadığı henüz öğrenilemedi.

Şırnak'ta 13 terörist etkisiz hale getirildi

Şırnak’ın Gabar, Küpeli dağları ile Çırav bölgesinde terör örgütüne yönelik operasyonlar aralıksız sürdürülüyor.
Edinilen bilgiye göre, son 3 günde 2’si sağ 13 teröristin etkisiz hale getirildiği Gabar ve Küpeli dağları ile Çırav bölgesindeki operasyonlara devam ediliyor. Karadan süren operasyonlara Kobra ve Skorsky helikopterleri havadan destek sağlıyor.
Terör örgütü PKK’nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan operasyonlar kapsamında arazi arama tarama faaliyetleri de sürdürülüyor.
Arazi arama tarama faaliyetlerinde teröristlere ait içerisinde yaşam malzemelerinin bulunduğu çok sayıda sığınak ortaya çıkarılarak imha edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious