Tunceli'de PKK'ya yönelik operasyon genişliyor

  • Giriş : 01.07.2007 / 16:25:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 17:29:28

3 güvenlik görevlisini şehit eden PKK’lılara yönelik başlatılan hava destekli operasyon genişleyerek devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tunceli- Pülümür karayolunun 43'üncü kilometresinde uzaktan kumandalı bombalı mayınla 3 güvenlik görevlisini şehit eden PKK’lılara yönelik başlatılan hava destekli operasyon genişleyerek devam ediyor.

Tunceli merkez, Pülümür ve Nazimiye ilçelerinden bölgeye çok sayıda Jandarma Özel Hareket timi sevk edilirken, bütün stratejik tepeler ve geçişler tutuldu. Kobra helikopterleri de sık ormanlık alanlar ve kayalık alanlarda gizlenen PKK militanlarına havadan bomba yağdırdı. Tunceli, Nazimiye ve Pülümür üçgeninde başlatılan operasyon daha çok Dokuzkayalar Mevkii'nde yoğunlaştı. Ağlayankayalar Mevkii'nde uzaktan kumandalı mayınla 3 güvenlik görevlisini şehit eden PKK’lıların, Dokuzkayalar bölgesine doğru kaçmaya çalıştıkları istihbaratının alınmasından sonra, bölgenin bütün stratejik bölgelerine helikopterle keskin nişancı timler indirildi. Bölgeye gönderilen yüzlerce Özel Hareket Timi bütün araziyi didik didik arıyor.

BOZULAN ASFALT TEHLİKELİ OLDU

Tunceli ile Pülümür ilçesi arasındaki asfaltlanan yaklaşık 60 kilometrelik karayolu ağır kış koşulları nedeniyle bozulunca mayın döşeme daha rahat hale geldi. Askeri yetkililer, Tunceli- Pülümür ve Tunceli-Ovacık karayolunun halen çok bozuk olduğunu, bu yollarla çok sayıda mayın ve uzaktan kumandalı bomba döşenebileceğini söyledi. Askeri yetkililer bu yolların acilen asfaltlanması gerektiğini belirtti.

Tunceli ile Pülümür ilçesi arasındaki 60 kilometrelik yolda her yıl mayın yada uzaktan kumandalı bombalarla saldırı yapılıyor. Sadece son 2 ay içinde bu yolda 4 bombalı saldırı gerçekleştirdi. 3 güvenlik görevlisi şehit oldu, 1 güvenlik görevlisi yaralandı. Tunceli Emniyet Müdürü ise olaydan şans eseri yara almadan kurtuldu. Aynı karayolu üzerinde güvenlik güçlerinin yol kontrolü sırasında toplam 4 bombayı fark ederek etkisiz hale getirdi. Son olarak şehit olan 3 güvenlik görevlisi, 21 haziran günü Tunceli- Pülümür karayolunda 3 uzaktan kumandalı bombayı belirleyerek etkisiz hale getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious