Tunceli'de Seher Dilovan krizi

Tunceli'de Seher Dilovan krizi.15047
  • Giriş : 04.08.2008 / 15:37:00

8. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin son gününde ünlü türkücü Seher Dilovan saat 19.00'da sahneye çıkmayı reddetti. Organizatörler, Dilovan'ın sahneye çıkıp durumu açıklamasına izin vermediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Festival kapsamında yapılacak olan konserine katılmak üzere Samsun'dan karayolu ile Tunceli'ye gelen Seher Dilovan'dan saat 19.00'da sahneye çıkması istendi. Ancak bu saatte seyirci olmayacağını ve Tuncelililerin bu saate yürüyüşte ve piknikte olduğunu belirten Dilovan, sahneye çıkmadı. Dilovan, gece geç saatlerde misafir kaldığı evde, basın mensuplarına bir açıklama yaptı.

Memleketinden çok üzgün ve kırgın bir şekilde ayrılacağını, sahne arkasında nerdeyse dayak yediğini, görevlilerin kendisine karşı çok sinirli, çok haşin hakarete varan konuşmalar yaptığını belirten Dilovan, "Bana karşı böyle bir tavır sergilemelerinin nedenini hiç bilemiyorum. Ben 15 yıllık sanat hayatım boyunca kendimi bir başka sanatçıdan üstün görmedim. Konser vereceğim gün sahne alacak bütün sanatçılarla kendimi aynı konumda hissettim. Herkesin farklı bir yeri var. Hiçbirimiz diğerimizden daha üstün değiliz, eşit durumdayız. Ben sadece saat 19.00'un çok erken olduğunu söyledim ve bu saatte çıkamayacağımı söyledim. Memleketimde daha önce de konser verdim. Festivale iki kez katıldım. Ama böyle bir durumla karşılaşmadım. Bu durumun sorumlusu ben değilim. Bu durumun sorumlusu bana hakarete varan konuşmalar yapan, 'İşine gelirse çık işine gelirse çıkma, sen bilirsin' diye konuşan bir ekip vardı. Dolayısıyla bana hakaretvari konuşmalar yapan o ekip yani komite sorumludur. Ben sahne arkasına kadar geldim. Israrla 'Sahneye çıkmak istiyorum' dememe rağmen beni sahneye çıkartmadılar. Benim de yapacak bir başka şeyim olmadığı için üzgün ve yaralı bir şekilde memleketimden ayrılıyorum" dedi.

Sahne arkasına gelerek halkın karşısına çıkmak için ısrar ettiğini, ancak kendisine izin verilmediğini söyleyen Dilovan, "Ben eğer biraz daha ısrar etseydim, biraz daha konuşsaydım 'Önümden çekilin hakkınız yok beni sahneye çıkarmamaya' deseydim belki dayak bile yiyebilirdim. Benimle 'Siz bizim muhatabımız değilsiniz' şeklinde konuşmalar yaptılar. Peki bu durumda benim muhatabım kim? 'Eğer organizatör sizlerseniz muhatabımsınız' dedim ama kabul ettiremedim" diye konuştu.

Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil'e kırıldığını belirten Seher Dilovan, "Tunceli Belediye Başkanı Türkiye'nin tek kadın il belediye başkanı. Ben de bir kadın sanatçı olarak buraya geldim. Beni kendileri çağırdı. Sahneye çıkmak istedim ama bırakmadılar. Bunca olay yaşadım. Ben hayrete düştüm. Bunca olayın karşısında bir tek telefon bile açmadı bana. En azından Türkiye'nin tek il kadın belediye başkanıydı. Beni arayabilirdi. Durumu sorabilirdi. Durumu yatıştırmak ve organize etmek ve misafirleri olarak buradan daha güzel bir şekilde ayrılmam için yardımcı olabilirdi. Ama enteresan bir şekilde bir tek telefon bile açmadı. Çok üzüldüm, Belediye Başkanı beni sahiplenebilirdi. Bana moral verebilirdi. O kadar insanın içinde en azından beni arayabilirdi. Bütün bu durumları sorabilirdi. Kendisinin beni arayacağını bekliyordum. Ama sebebini bilmediğim bir şekilde beni aramadı. Bu durumu Başkan Yardımcısı'yla görüştüm. Başkanın da haberi vardı. Benim yanımda Başkan'ı aradı bilgilendirdi. Haberi olmasına rağmen hiç aramadı, sormadı bile. Açıkçası ben Belediye Başkanı Songül hanıma kırıldım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*