Tunceli'den Harvard'a uzanan yol

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Tuncelili Dr. Umut Özcan Tip2 diyabet hastalığı konusundaki çalışmalarından dolayı Harvard Üniversite'sine öğretim görevlilisi olarak kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özcan Harvard'da kendi laboratuvarında çalışmalarına devam ediyor.

Tip 2 diyabet gelişiminde önemli rol oynayan endoplazmik retikulumda artan stresi bir ilaç grubu ile azaltmayı başararak, şişman ve ileri derecede tip-2 diyabet geliştirmiş farelerde diyabeti tamamen iyileştiren Dr. Umut Özcan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan bir yıl sonra Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Genç bilim adamı çalışmalarını Harvard Üniversitesi'ndeki kendi laboratuvarında sürdürüyor.

Prof Dr. Gökhan Hotamışlıgil laboratuvarında, moleküler ve genetik tekniklerle gerçekleştirdiği çalışmasında hücre içerisinde bulunan ve 'Endoplazmik Retikulum' diye adlandırılan organelde gelişen stresin, şişmanlıkta tip 2 diyabetin gelişiminde merkezi bir rol oynadığını gösteren Özcan, fareler üzerinde bir ilaç grubu ile bu stresi azaltmayı başarmıştı. Araştırmada, yapı olarak birbirinden farklı ama fonksiyon olarak kimyasal çaperon grubuna giren iki ilaç kullanan Özcan, şişman ve ileri derecede tip 2 diyabet geliştirmiş farelerde, diyabeti tamamen iyileştirmişti.

TÜRKİYE'DE OLSAYDI

Harvard Üniversitesi Çocuk Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nde öğretim görelisi olan ve kendi araştırma laboratuvarını kuran genç bilim adamı, çalışmalarını burada sürdürüyor. 43. Ulusal Diyabet Kongresi için geldiği Antalya'da soruları cevaplandıran Özcan, Türk bilim adamlarının koşullar oluştuğu zaman kendi ülkelerinde çalışmayı tercih edeceklerine dikkati çekerek şunları söyledi: "Eğer Türkiye'de kalsaydım mezun olduktan bir yıl sonra öğretim görevlisi olma şansım yüzde sıfırdı. Birçok Türk bilim adamı yurt dışında başarılı araştırmalar yapıyor. Bu insanlar Türkiye'de koşullar oluşsaydı kendi ülkelerinde daha başarılı olurlardı. Çünkü kendi ülkenizde daha huzurlu oluyorsunuz."

Adam olacak öğrenci!

1977'de Tunceli'de doğan Dr. Umut Özcan, Tunceli Atatürk İlkokulu'nu bitirdikten sonra ortaokula Elazığ Anadolu Lisesi'nde devam etti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde İngilizce tıp eğitimi alan Özcan, ilk yılından itibaren Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Prof. Dr. Günnur Yiğit, Prof. Dr. Selma Yılmazer ve Prof. Dr. Tuncay Altug ile birlikte araştırma çalışmalarına devam etti. Özcan'ın 2004 yılında Science dergisinde yayınlanan çalışması dünyanın en iyi tıp dergilerinden biri olan Nature Medicine tarafından 2004-2006 yılları arasında dünyada yapılan en iyi 5 diyabet araştırması içerisinde gösterildi. Farelerde tip 2 diyabeti tedavi eden araştırmasıyla tıp dünyasında heyecan yaratan genç Türk bilimadamı Dr. Özcan, Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious