Tunceliler zor anlar yaşıyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Taşan Munzur Nehri başta Vali Konağı olmak üzere nehir kenarındaki evleri tehdit ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Munzur Nehri'nin taşması sonucu nehir kıyısında bulunan çok sayıda çay bahçesi sular altında kalırken başta Tunceli Valisi Mustafa Erkal'ın konağı olmak üzere onlarca ev sel baskını ile karşı karşıya.
Nehir suları Vali Konağı ve civarındaki evlerin bahçelerine kadar yükselirken, Tunceli Belediyesi'ne ait kilitli parke imalathanesi ve çok sayıda iş makinesi de sular altında kaldı.

Munzur Nehri kıyısında sel baskını ile karşı karşıya kalan vatandaşlar kendi çabalarıyla eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.

Gece boyunca uyumayan vatandaşların tedirgin bekleyişleri sürüyor. Nehir kıyısındaki evde yaşayan Elif Demirpençe, evinin bahçesine kadar taşan nehir suları nedeniyle geceyi ayakta geçirdiğini belirterek, "Kriz geçirdim. Gece 1'den beri ayaktayım. 60 yıldır burada ikamet ediyorum. Böyle bir şey görmedim" dedi.

Nehir kıyısında evi bulunan Hakan Kuş; "Gece saat 2'den beri ayaktayım. Odunum, kömürümü sel götürdü. Zararım büyük. Yetkililerden ne kal diyen oldu ne de git diyen. Bir gün sel alıp gidecek buraları" diye konuştu.

Öte yandan Tunceli Ovacık Karayolu taşan Munzur Nehri nedeniyle ulaşıma kapandı. Yine Tunceli Pülümür Karayolu yolun çökmesi sonucu yol ulaşıma kapandı. Yolda, sel sularının yanı sıra toprak kayması meydana geldiği bildirildi.

Yağışın yoğun olarak devam ettiği Tunceli'de şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmazken, özellikle heyelan bölgesi olmasına rağmen yerleşimin olduğu merkeze bağlı Yeni Mahalle'deki vatandaşlar büyük tedirginlik yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious