Tunceli'yi havaya uçuracak terörist yakayı ele verdi

Tunceli'yi havaya uçuracak terörist yakayı ele verdi.14690
  • Giriş : 08.11.2007 / 18:42:00

1 PKK'lı teröristin de aralarında bulunduğu 10 kişi yapılan operasyonlarla yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, alınan bir istihabart üzerine, Tunceli, İstanbul ve Elazığ'da eş zamanlı olarak, ‘Dağ Köstebeği’ adı verilen eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, aralarında terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında özel eğitim alan ve sözde özel kuvvetler birliği içinde yerelan ve eylem yapmak üzere Elazığ'a gönderilen terörist O.S.'nin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Elazığ'da bombalı eylemin yanı sıra üst düzey yöneticilere yönelik suikast düzenleyeceği belirtilen O.S.'nin evinde yapılan aramada, suikast silahı Uzi marka otomotik silah, bu silaha ait 2 şarjör, 40 mermi, 3 el bombası ele geçirildi.
Tunceli Valiliği'nden olayla ilgili yapılan açıklamada, terör örgütüne karşı ‘Dağ Köstebeği’ adı altında 5 Ekim 2007 tarihinde operasyon başlatıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Tunceli il merkezinde PKK terör örgütü adına bombalama eylemlerinde bulundukları, örgüt adına vergilendirme yaptıkları, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları tespit edilen ve terör örgütünün Tunceli merkezinde milis yapılanması içinde faaliyet yürüten şahısların yakalanmasına yönelik olarak Elazığ ve İstanbul Emniyet müdürlükleriyle koordineli olarak 28.10.2007 ile 01.11.2007 tarihleri arasında yürütülen operasyonlarda Tunceli il merkezinde 3 Elazığ il merkezinde 6 ve İstanbul ilinde de 1 şahıs yakalanarak Tunceli il merkezine getirilmiştir. PKK terör örgütü adına sabotaj, suikast, mayınlama, bombalama türü sansasyonel türü eylemlerde bulunmak üzere özel eğitim almış olan örgüt mensuplarından oluşan sözde ‘özel kuvvetler’ içersinde de yeralan Tunceli kırsal alanında faaliyet yürütmekteyken örgüt tarafında Elazığ ilinde polise yönelik olarak sansasyonel eylem yapmak üzere silah ve mühimmatı ile birlikte Elazığ iline gönderilen O.S. isimli örgüt mensubu yakalanarak Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulanmış, sorgusundan sonra şahısın ikamet ettiği evde yapılan aramada eylem amaçlı olarak kullanılmak üzere1 adet Uzi marka otomatik silah, bu silaha ait 2 şarjör, 9 mm çapında bu silaha ait 40 fişek, 3 el bombası ele geçirilmiştir.'' Açıklamada, yakalanan 10 kişinin soruşturmalarının ardından adliyeye sevkedildiği beliterek, aralarında eylem hazırlığında olan O.S. ile birlikte, İ.K., K.K., A.Ş. ve N.Ş. isimli 5 kişinin tutuklandığı, diğer 5 kişinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serest bırakıldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious