Tüp bebek için aldığı krediyi ödeyemeyen vatandaş

Tüp bebek için aldığı krediyi ödeyemeyen vatandaş.10053
  • Giriş : 20.01.2008 / 11:12:00

Vatandaş, Başbakan'a mektup yazarak böbreğini satılığa çıkardığını bildirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan Fatih- Nazik Çalık çiftinin çocuk sahibi olma uğruna verdikleri mücadele, hem ekonomik durumlarının hem de psikolojik açıdan sağlıklarının bozulmasına neden oldu.

Nazik Çalık (25) çok istediği bebeğe sahip olamadığı için kendini 2 yıl evine kapattıktan sonra psikolojik tedavi gördü. Eşi Fatih Çalık (30) ise bebek sahibi olma uğruna bankadan aldığı krediyi ödeyemeyince bir böbreğini satacağını belirterek, Başbakan'a yazdığı bir mektupla yardım istedi.

Tek maaşla geçinen Çalık çifti, bebek sahibi olma uğruna Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi ile Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi'ne 5 yılda yaptıkları ödemelerle birlikte toplam 45 bin YTL para harcadı.

Fatih-Nazik Çalık çiftinin çocuk sahibi olma mücadelesi evlikten bir yıl sonra başlıyor. Bu süre zarfında eşinin hamile kalmaması üzerine o dönemde ikamet ettikleri Alanya'da bir kadın doğum uzmanına başvurduklarını belirten Fatih Çalık, doktorun yaptırdığı sperm tahlilleri sonucunda ancak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabileceklerini öğrendiklerini anlattı.

Bunun üzerine genç çift, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'ne başvurdu.

Tüp bebek ünitesinde eşi ile birlikte 3 ay kaldıklarını ifade eden Fatih Çalık, bu sürenin ilk ayında haftada 2 gün sperm testi için numune vermekle geçtiğini söyledi. Tıp fakültesi hastanesine yattıklarında eşiyle birlikte tepeden tırnağa tahlil ve tetkikten geçtiklerini kaydeden Fatih Çalık'ın anlattığına göre, tüp bebek ünitesi doktorları Alanya'da yapılan tahlil sonuçlarında yanılma payı olabileceği gerekçesiyle hepsini yeniledi. Bu arada, alınan spermlerin yumurtaya yerleştirilmesi için eşine hormon tedavisine başlandı. Ancak vurulan hormon iğnelerinin fazla gelmesi üzerine Nazik Çalık'ın vücudunda tüylenmeler başlayınca farklı bir tedavi yöntemine gidildi. "Benden de açık ameliyatla yumurta kesesinden sperm alındı" diyen Çalık, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Hastaneye başvurduğumuzda 600 YTL para yatırdık. Eşime vurulan iğnelerin bir takımı tanesi 900 YTL. Her sperm transferinde ise hastaneye 2 bin dolar para ödüyorduk. Ancak tüm çabalara rağmen sonuç alınamadı. Üç aylık tedavi sürecimiz fiyasko ile sonuçlandı. Ancak bizi en çok üzen, tedavi sürecinde doktorların ilgisizliği oldu. Doktorla muhatap olamadık. Kaldığımız süre içinde hep hemşirelerden bilgi alıyorduk. Denemenin başarısız olduğunu da hemşirelerden öğrendik. Üç aylık tedavi sürecinde toplam 13 bin YTL masraf ettik. Eşim hastaneden çıktıktan sonra psikolojik tedavi gördü."

Fakültede mikroenjeksiyon metodu ile evlat sahibi olma arzularının hüsranla sonuçlanması ile birlikte büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden Fatih Çalık, olay sonrası eşinin çocukları ve hamile kadınları görmemek için evden 2 yıl dışarı çıkmadığını söyledi. Çocuk sahibi olamamaları nedeniyle yaşadıkları toplum, mahalle ve arkadaş çevresi baskısından ötürü 18 ay önce Alanya'dan Manavgat'a taşındıklarını ifade eden Çalık, 2,5 yıl aradan sonra 2007 yılı başlarında yeniden çocuk sahibi olmak için 10 bin YTL kredi çekerek tüp bebek merkezine başvuruda bulunduklarını belirtti. Çalık, "Özel hastanenin doktorları testislerden açık ameliyatla sperm alırlarsa eşimin gebe kalabileceğini söyledi. Doktorlar böyle deyince biz de kabul ettik. Üç aylık uğraşı burada da bir netice vermedi ve ikinci bir yıkım yaşadık. Buradaki denememizde ise toplam 14 bin YTL para ödedik" şeklinde yaşadıkları zorlu süreci anlattı.

Eşinin bu anlamda tüm ümidini tükettiğini ve doktorların yüzde yüz garanti vermeleri durumunda bile artık denemede bulunmayacağını ifade eden Fatih Çalık, "İkimiz de çok bunaldık. Elimizde avucumuzda ne varsa harcadık. İki tüp bebek denemesi ve öncesindeki masraflar, yol, kalma, yeme, içme ve tahlil masrafları toplam 45 bin YTL'ye mal oldu bize" dedi.

Manavgat'ta bir döviz bürosunda çalışan Fatih Çalık, aldığı 850 YTL maaşın her ay 416 YTL'sini kredi taksidine, 350 YTL'sini de ev kirasına veriyor. Çalık, "Bu iş için çok masrafa girdim ve borçlarımı ödeyemiyorum. İşin içinden çıkamadım. Ne yapacağımı şaşırdım. Son çare olarak böbreğimi satışa çıkardım. Bunu da Başbakanımıza bir mektup yazarak bildirdim" diye konuştu.

Öte yandan, Tüp bebek yöntemi ile çocukları olmayınca evlatlık almak için başvuruda bulunduklarını ifade eden Çalık çifti, yasal prosedürlerin uzun olmasından ötürü 3 yıl sonra çocuk sahibi olabileceklerini söyledi. Çalık, her gün sokağa ve cami avlusuna bırakılan çocuklar olmasına rağmen, kurumların evlatlık vermede katı yasal prosedürler uygulamasına bir anlam veremediğini belirtti.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebek tedavisi birkaç aşamadan oluşuyor. Hazırlık aşamasında, gerekli tahlil ve tetkikler gerçekleştiriliyor. Hastanın uygun olduğu anlaşıldıktan sonra diğer aşamalara geçiliyor. Çalışmalar ortalama 1,5 ay sürüyor. Sonuç alınamaması halinde diğer denemelere geçiliyor.

Tüp bebek yöntemiyle ilk denemede hamile kalınabildiği gibi bazen 11'inci denemede sonuç alındığı da oluyor. Antalya Özel Tüp Bebek Merkezi uzmanları, bayanın menopoza girmemiş olması halinde gebe kalma ihtimalinin her zaman bulunduğunu, ancak başarının kaçıncı denemede yakalanabileceğini bilmenin mümkün olmadığını ifade ediyorlar.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious