Tüp bebek için doğru zaman önemli

Tüp bebek için doğru zaman önemli.6467
  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Konya Vakıf Hastanesi ve İstanbul Memorial Hastanesi işbirliğiyle 'Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran yenilikler' adlı bir konferans verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

40 yaş grubunun, genç yaş grubuna (18-30) oranla, tüp bebek sahibi olma şansının daha düşük olduğunu belirten uzmanlar, tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin genç yaşlarda karar vermeleri gerektiğini belirtti.

Konferansta konuşan Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam, halk arasında kısırlık olarak bilinen 'infertilite' (kısırlık) hastalığının artık sosyal bir sorun haline geldiğini söyledi. Adam, infertilitenin Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı bir alan, ayrı bir hastalık olarak değerlendirildiğini belirtti. İnfertilite hastalığı hakkındaki gerçeklerin bilinmesi amacıyla, İstanbul Memorial Hastanesi ile işbirliği yaptıklarını belirten Adam, tüp bebeğe karar veren çiftlerin, kendilerini toplumdan soyutlamamları gerektiğini söyledi.

Programa konuşmacı olarak katılan İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Güvenç Karlıkaya ise, tüp bebek için öncelikle infertilitenin nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Karlıkaya, infertilitenin giderek artığını ve genç yaş grubunda hastalık oranının yüzde 10-15 gibi bir oranda bulunduğunu belirttti. İnfertilitenin nedenleri arasında, yüzde 30-50'sinin erkeklerden kaynaklandığını ifade eden Karlıkaya, yüzde 10-15 gibi bir oranın da, nedenini henüz ortaya koyamadıkları bir grubun olduklarını, diğer kısmının ise kadınlardan kaynaklandığını vurguladı. Kadına bağlı nedenler arasında yumurtlama proplemlerinin ilk sırada geldiğini söyleyen Karlıkaya, diğer sorunların ise tüplerden, rahim sorunlarından ve açıklanamayan bazı nedenlerlerden oluştuğunu ifade etti.

Herkesin istediği zaman gebe kalamadığını anlatan Karlıkaya, tüp bebek tedavilerinin en sona bırakılmasının yanlış bir anlayış olduğunu ve başarı sansının 40 yaş grubunda yüzde 15-20 civarlarında olduğunu belirtti. Genç yaş grubunda başarı şansının yüzde 65 olduğunun altını çizen Karlıkaya, tüp bebek tedavisinde ilk olarak sperm ve yumurtanın buluşmasını sağlamak için aşılama işleminin yapıldığını söyledi. Karlıkaya, infertilite tedavisi için Jinekolog, Androlog (Üroloji Uzmanı), Embriyolog, Hemşire ve Psikolog uzmanlarından oluşan bir ekip çalışması yapıldığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından uzmanlar, tüp bebek için konferansa katılan infertilite hastalarının sorularını yanıtladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious