Tüp bebek için zamanama önemli

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Tüp bebek sahibi olabilmek başarılı tedavilelerle mümkün, ancak bebek sahibi olmak isteyenler doğru zamanda karar vermesi gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya Vakıf Hastanesi ve İstanbul Memorial Hastanesi işbirliğiyle 'Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran yenilikler' adlı bir konferans gerçekleştirdi. Uzmanlar çocuk sahibi olabilmenin başarılı tedavilelerle mümkün olduğunu ancak tüp bebek için doğru zamanda karar vermek gerektiğinin altını çizdi. 40 yaş grubunun, 18-30 genç yaş grubuna oranla tüp bebek sahibi olma şansının daha düşük olduğunu belirten uzmanlar, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin genç yaşta karar vermeleri gerektiğini belirtti.

Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam, halk arasında 'kısırlık' olarak bilinen hastalığının artık sosyal bir sorun haline geldiğini söyledi. Adam, kısırlığın Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı bir alan, ayrı bir hastalık olarak değerlendirildiğini belirtti. Adam, tüp bebeğe karar veren çiftlerin, kendilerini toplumdan soyutlamamları gerektiğini anlattı. Herkesin istediği zaman gebe kalamadığını anlatan Prof. Dr Adam, tüp bebek tedavilerinin en sona bırakılmasının yanlış olduğunu ve başarı sansının 40 yaş grubunda yüzde 15-20 civarlarında olduğunu belirtti. Genç yaş grubunda başarı şansının yüzde 65 olduğunun altını çizen Adam, tüp bebek tedavisinde ilk olarak sperm ve yumurtanın buluşmasını sağlamak için aşılama işleminin yapıldığını söyledi.

İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Güvenç Karlıkaya ise, tüp bebek için öncelikle kısırlığın nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Karlıkaya, kısırlığın giderek artığını ve genç yaş grubunda hastalık oranının yüzde 10-15 gibi bir oranda bulunduğunu belirttti. Karlıkaya, kısırlık nedenleri arasında, yüzde 30-50'sinin erkeklerden, yüzde 10-15 gibi bir oranın sorunu tespit edemedikleri nedenlerden ve diğer kısmının ise kadınlardan kaynaklandığını vurguladı. Kadına bağlı nedenler arasında yumurtlama proplemlerinin ilk sırada geldiğini söyleyen Karlıkaya, diğer sorunların ise tüplerden, rahim sorunlarından ve bazı nedenlerlerden oluştuğunu açıkladı.

AÇIK MR CİHAZI Konya VAKIF HASTANESİ'NDE

Vakıf Hastanesi sağlıkta teknoloji harikası olan 64 kesitli Multislice CT cihazının ardından Açık MR cihazı ile hizmet veriyor. Tüm branşlarda hastalara hizmet veren Vakıf Hastanesi, hasta teşhis ve tedaviye yönelik tüm işlemleri hastanedesinde yapıyor. Hastaya her açıdan ulaşarak kusursuz özgürlük ve ferahlık hissini yaşatan Açık MR cihazı ile tedavi olmak artık çok daha kolay.

Konya Vakıf Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bahattin Adam, "Görüntüleme teknolojisinde son nokta olarak kabul edilen Açık MR sayesinde toplumumuzun en az yüzde 5'inde bulunan kapalı yerde kalma korkusu tarih olacak. Sağlıkta teknoloji harikası olan 64 kesitli Multislice CT cihazının ardından Açık MR cihazı ile hizmet vermeye başladı. İleri teknolojinin son ürünü olan manyetik rezonans cihazı, güçlü bir manyetik alan içine alınan bedenden, radyo frekansları aracılığı ile görüntü alma yöntemidir. Beyin dahil tüm vücut görüntüleri elde edilmekte ve hastaya her açıdan kusursuz tedavi ve özgürlük hissi veriyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious