Tüp bebek maliyeti 300 milyon dolar

Tüp bebek maliyeti 300 milyon dolar.9425
  • Giriş : 31.01.2008 / 20:21:00

Türkiye'de tüp bebek uygulaması için 300 milyon dolar harcandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de 2007 yılı sonu itibariyle yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapıldı, yaklaşık maliyet 300 milyon doları buldu. Bakanlığın tüp bebeği sosyal güvence kapsamına alması binlerce aileyi sevince boğdu.

Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, Sağlık Bakanlığı'nın Haziran 2007'de SSK hastalarının da Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR'lular gibi tüp bebek uygulamasından yararlanabilmesinin önünün açılmasıyla, tüp bebek için hastanelere ve özel tüp bebek merkezlerine yapılan başvuru sayısında önemli ölçüde artış olduğunu söyledi.

Devletin, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK'lı hastalara tüp bebek tedavisi için bin 150 YTL yardım yaptığını ve ilaç masraflarının yüzde 80'ini karşıladığını anımsatan Tıraş, "Türkiye'de bundan iki yıl önce (2005'te) 20 bin tüp bebek uygulaması yapılırken, bu sayı 2007 sonu itibariyle yaklaşık 40 bine çıktı ama olması gereken en az 150 bin uygulamadır" dedi.

Tıraş, iki yıl içindeki yükselişin, hastaların tüp bebek tedavisine ulaşabilirliğin artmasına bağlı olduğunu ifade ederek, "Yıllardır bu tedaviden yararlanamayan SSK'lı hastaların hizmet almaya başlaması uygulama sayısının artmasına neden oldu. Bu çok olumlu bir gelişme" diye konuştu.

Tüp bebek uygulamasının yapılabilmesi için mutlaka Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden, Bütçe Uygulama Talimatı'nda belirlenen koşullar doğrultusunda bir rapor alınması gerektiğini anlatan Tıraş, vatandaştan, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılan uygulamalardan hiç fark alınmadığını, üniversite hastanelerinde bin 500-2 bin YTL, özel merkezlerden ise 2-3 bin YTL arasında fark alındığını dile getirdi.

Tıraş, tek tüp bebek uygulaması için maliyetin 3 bin 500-4 bin YTL civarında olduğunu, bunun altındaki maliyetlerin gerçekçi olmadığını kaydetti. Uygulama boyunca ilaçların maliyetinin de yumurtalıkların hassasiyet durumuna göre değiştiğini belirten Tıraş, ilaçların da yaklaşık olarak bin 500-4 bin YTL tuttuğunu bildirdi. Tıraş, ilaç ve uygulama dahil bir kişi için tüp bebek tedavisinin 6-7 bin YTL olduğunu ifade ederek, "Türkiye'deki uygulama, dünyadaki diğer devletlere göre çok ucuzdur. Bugün Avrupa'da bir uygulama 10-15 Avro civarındadır. Türkiye'de ise yaklaşık 5 bin dolar tutuyor" dedi.

Türkiye'de 2007 sonu itibariyle yapılan 40 bin uygulamanın 200 milyon dolar tuttuğunu dile getiren Tıraş, "Maliyet, embriyo dondurma, embriyo genetik işlemler, bunlar için yapılan tetkikler ve kullanılan ilaçlarla birlikte 300 milyon doları buluyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious