Tüp Bebek Merkezleri uyarıyor

Tüp Bebek Merkezleri uyarıyor.4161
  • Giriş : 22.03.2009 / 15:02:00
  • Güncelleme : 22.03.2009 / 18:57:31

Tüp bebeğe olan ilginin artması, bu konudaki riskleri de çoğaltıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim insanları, gerek yöntemin kendisi konusunda, gerekse seçilecek tüp bebek merkezleri konusunda uyarıyorlar. İngiltere'de ise tüp bebek merkezlerinin çiftleri, gerek tüp bebek, gerekse benzeri diğer yöntemlerin riskleri konusunda önceden uyarması için karar alındı.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, "İyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranlarının yüksek, çoğul gebelik oranlarının düşük olması" gerektiğini belirtti. Prof. Yaralı, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir tüp bebek merkezine başvurduklarında şu üç soruyu sormalarını istiyor:

1) Embriyo transferi başına gebelik oranı nedir?

2) Çoğul gebelik oranı nedir?

3) Dondurma-çözmede başarı oranları nedir?

Prof. Yaralı'nın verdiği bilgiye göre, iyi bir merkezde gebelik oranları yüzde 50-55 ve üstünde olmalı. Çoğul gebelikte ikiz bebek oranı yüzde 25 ve altında, üçüz gebelik oranı da yüzde 3'ten düşük olmalı. Donma-çözme uygulamaları da embriyo transferi başına gebelik oranının yüzde 50'si civarında olmalı.

Bu arada, İngiltere'de ilk kez yapılacak bir uygulamayla, ekim ayından itibaren tüp bebek merkezleri çiftleri, gerek tüp bebek gerekse benzeri diğer yöntemlerin riskleri konusunda önceden uyarmak zorunda olacak. Atlanta'daki Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nden bilim adamları, 13 bin 500 doğumla 5 bin kişilik kontrol grubunu karşılaştırdı. İngiltere Fertilizasyon ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) tarafından da şu uyarı yapıldı: Kısırlık tedavisi için başvuran çiftler, bu yöntemin bebekte hayatı tehdit eden sağlık sorunları veya uzun dönemli sakatlıklara yol açabileceğini bilerek kararlarını vermeli. Çünkü, tüp bebekler kalp kapakçığı kusurundan, yarık dudak ve damağa, bağırsakların ve yemek borusunun tam gelişmemesi yüzünden sindirim sistemi anormalliklerine kadar çeşitli hastalıklardan mustarip olabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*