Tüp bebekte deneme hakkı ikiye düşüyor

Tüp bebekte deneme hakkı ikiye düşüyor.9386
  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Hükümet, 2 yıldır ödediği tüp bebek tedavisi ücretlerinde, yılbaşından itibaren üç yerine iki uygulamayı karşılayacak. Doktorlar tepkili: Gebelik şansı azalır!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ocak 2007'den itibaren tek çatı altında toplanacak olan Yeşil Kart, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK gibi sosyal güvenlik kuruluşlarına mensup kişilere tüp bebek uygulamasında tanınan 3 deneme hakkı için ödenen katkı payı, sadece 2 uygulama için geçerli olacak.
Doktorlar, deneme sayısının yanı sıra kanunun getirdiği 23 - 39 yaş sınırlamasına da tepki gösteriyor. Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, yaş sınırlamasına ilişkin olarak, "Neden alt sınır 20 değil, 23 yaş. Önceki yönetmelikte üst sınır 40 yaştı, neden şimdi 39 oldu? Bilimsel olarak son sınır 43 yaştır, neye göre 39 yaptılar? Önceki yönetmelikte alt limit yaşı yoktu, 3 yıllık evli olma şartı vardı. Kadın evlenmiş, 19 yaşında. Kocasında sperm yoksa neden 23 yaşına kadar bekleyecekler?" dedi.

'Görüş alınmadı'
Herhangi bir görüş alınmaksızın bu kanunun çıktığını ifade eden Prof. Bülent Tıraş, deneme sayısının 2'yle sınırlandırılması durumunda kişilerin gebelik ve bebek şansının düştüğüne dikkat çekerek, "İyi bir merkezde bir uygulamada yüzde 50 - 55 olan şans, iki uygulamada toplamda yüzde 75'e, 3 uygulamada ise yüzde 87.5 - 90 oranlarına çıkar. İki uygulamada bırakmak, gebelik şansının toplamda yüzde 15 - 20 azalması demektir" diye konuştu.
Türkiye'de özellikle erkeklerde kısırlığın arttığını, 1.5 milyon çiftin kısır olduğunun tahmin edildiğini bildiren Prof. Tıraş, "Tüp bebek tedavisine ihtiyacı olan kişiler ekonomik nedenlerle tedaviye ulaşamıyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious