TÜPRAŞ: Üretim sürecimiz etkilenmedi

TÜPRAŞ: Üretim sürecimiz etkilenmedi.9784
  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Tüpraş, İzmit Rafinerisinde meydana gelen patlamanın, şirketin üretim ve satış sürecini etkilemediğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüpraş'tan, basında yer alan habere ilişkin olarak Borsaya gönderilen açıklamada, İzmit Rafinerisinde dün saat 16.15'te, (2005 yılı Eylül ayında durdurulan kurşunlu benzin üretiminde kullanılan ve o tarihten beri devre dışı bırakılmış olan) Tetra Etil Lead (TEL) tankının söküm ve temizlik işlemleri sırasında patlama meydana geldiği anımsatıldı.

TEL tankı sökümü ve temizliği ile çıkan atıkların İngiltere'ye götürülerek imha edilmesi işinin, şirket tarafından konusunda uluslararası deneyime sahip İngiliz Innospec firmasına ihale ile verildiği belirtilen açıklamada, patlama sonucunda Innospec firmasının uzman personellerinden Güney Afrika uyruklu Ayanda Zuma ile Hdawoyakhe Vincent Dube'nin hayatlarını kaybettikleri kaydedildi.

Açıklamada, aynı şirket uzmanlarından Smanga Penuel Sibisi ile Michael Edward Mekoa'nın hastahanede yoğun bakıma alındığı ve durumlarının iyi olduğunun öğrenildiği ifade edilerek, “Teknik Emniyet ve Yangınla Mücadele ekibimiz emniyetli bir şekilde sahaya girerek müdahale etmiştir. Olay kontrol altına alındıktan sonra gaz ölçümlerine başlanmış ve gerek rafineri içerisinde gerekse çevre yerleşim bölgelerinde gerçekleştirilen ölçümlerde insan sağlığını olumsuz etkileyecek tehlikeli gaz bulgusuna rastlanmamıştır' 'denildi.

Şirketin Teknik Emniyet ve Yangınla Mücadele ekibinden 5 kişi ile rafineride faaliyette bulunan inşaat müteahhitlik firması personelinden bir kişinin de yoğun dumandan etkilenmiş olmaları nedeni ve tehlikeli bir maddeye maruz kalmaları ihtimaline karşı hastahaneye sevk edildikleri aktarılan açıklamada, yapılan ilk kontrollerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmamış olmakla birlikte tedbiren müşahede altında tutuldukları dile getirildi.
Açıklamada, “Patlama, şirketimizin üretim ve satış sürecini etkilememiş olup, üretim ve satış emniyetli bir şekilde sürdürülmektedir” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious