Tüpraş ve Petkim de akaryakıt denetiminde

  • Giriş : 27.03.2008 / 23:31:00

Akaryakıt sektöründe başlatılan fiili envanter çalışmasının boyutları büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüpraş ve Petkim de envanter çalışmasına dahil edildi. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı’nın Gümrük Müsteşarlığı ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği yaparak önceki gün başlattığı fiili envanter çalışmasında, halen 23 ilde faaliyet gösteren 100’e yakın akaryakıt şirketinin depolarında sayım yapılıyor.

Gelirler Kontrolörleri’nin koordinasyonunda yaklaşık 750 denetim elemanının iştirak ettiği bu çalışmada, fiili envanter tespitinin yanı sıra depolama bölgesinde depolama lisansında yer alanlar dışında akaryakıt tankı bulunup bulunmadığı, depolarda ayrı bölme ve depolar arasında kaçak akaryakıt ikmaline işaret edecek tesisat ve vana gibi ekipman olup olmadığı da araştırılıyor.

İki aşamalı çalışma
Denetim elemanları, dün de Tüpraş’a bağlı rafinerilerinde fiili envanter çalışması başlattı. Petrokimya tesisi olmasına karşın fiili envanterin Petkim’de de yapılması kararlaştırıldı. Yetkililer, akaryakıt sektöründeki fiili envanter çalışması sırasında, dağıtım şirketlerinin depo olarak kullandıkları gemilerde de araştırma yapılacağını bildirdi.

Akaryakıt sektörünün ülke çapında fiili envanter çalışmasına tabi tutulduğuna dikkat çeken yetkililer şu değerlendirmeyi yaptı:
TBMM Araştırma Komisyonu’nun akaryakıt kaçakçılığının ekonomiye insan ve çevre sağlığına verdiği zararın araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla düzenlediği raporun ardından Başbakanlık genelgesine istinaden Maliye Bakanlığı’nda Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Komisyonu oluşturuldu. Bu kapsamda da eşzamanlı olarak 100’e yakın akaryakıt depolama lisansına sahip depoda fiili envanter çalışması başlatıldı. Bu çalışmayla mal hareketleri kontrol ediliyor. İkinci aşamada, işletmelerin nakit hareketlerine bakacağız. Bu çalışmaların ardından da akaryakıt kaçakçılığının parasal akım şeması ortaya konacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious