Tüpraş'dan kötü haber!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Tüpraş Genel Müdürü Erkut: "Savaş devam ederse petrol fiyatı 100 doların üzerine çıkar" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, İsrail ile Lübnan arasındaki gerilimin uzaması durumunda petrol fiyatlarının 100 doların üzerine kesin çıkacağını söyledi. Erkut, "Ortadoğu'daki gerilim durursa petrol fiyatları düşme trendine girer" dedi.
Tüpraş İzmit Rafinerisi'nde Yeni Reformer ve Dizel Kükürt Giderme Ünitesi'nin elektrik enerjisinin karşılaması amacıyla yapılan enerji kaynağının açılışı yapıldı. Açılışa katılan Genel Müdür Erkut, açılıştan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Muhabirlerin "İsrafil ile Lübnan arasındaki savaşın devam etmesi durumunda petrol fiyatlarının durumu ne olur" sorusuna Erkut, savaşın uzaması durumunda petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkabileceği şeklinde cevap verdi. Erkut, şöyle konuştu: "Savaşlar tabiî ki petrol fiyatlarını en çok etkileyen unsurlar. Bütün dileğimiz barışın en kısa zamanda sağlanması. Eğer savaşın süresi uzar ver genişler ise petrolün fiyatının nerelere gideceği belli olmaz. En az 100 dolar üzerine çıkacağı kesin ama böyle bir dönem inşallah dünya olarak yaşamayız. Barış sağlandığı zaman petrol fiyatları düşecektir. Bugünlerde zaten gerilimin azalması, son günlerde barışa yönelik hareketlerin BM tarafından atılması 70 dolarlara geri çekti. Umarız ki fiilen de sükunet sağlanır. Dünya petrol piyasası da kendi trendine oturur."

Öte yandan, İzmit Rafinerisi Kojenerasyon Ünitesi'nde üretilen elektrik enerjisi, bir yandan yeni yapılan ünitelerin enerji ihtiyacı karşılanırken, diğer yandan rafinerinin mevcut üniteleri için de güvenli, verimli ve çevreye uyumlu yeni bir enerji kaynağı olacak. Gaz türbününden çıkan ısıdan yararlanılmak için yeni bir buhar kazanı, ünite ile birlikte devreye girecek ve mevcut dört adet jeneratörün çalıştırılmasından ilave bir buhar kaynağı olarak sistemin buhar güvenirliğini de artıracak.

Konjenerasyon ünitesinin devreye alınması ile birlikte İzmit Rafinerisi'nin elektrik üretim kapasitesi yüzde 88.8 artarak 45 MW'tan 85 MW'a, mevcut jeneratörlerin çalıştırılmasında kullanılan 1000 Puant buhar üretimi ise yüzde 15 artarak 440 t/s'dan 509 t/s'a çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious