Tüpraş'ta çevre dostu üniteler devrede

Tüpraş'ta çevre dostu üniteler devrede.9068
  • Giriş : 01.06.2007 / 21:04:00

Yeni Reformer Ünitesi, İzmit Rafinerisinde devreye girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) tarafından AB standartlarında ürün üretimi amacıyla başlatılan yatırım çalışmaları çerçevesinde Yeni Reformer Ünitesi, İzmit Rafinerisinde devreye girdi. Ünite ile rafineride kurşunsuz benzin üretiminde artış sağlanacağı bildirildi.

TÜPRAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, AB çevre standartlarında ürün üretimi amacıyla başlatılan İzmir, İzmit ve Kırıkkale rafinerilerinde yapımı devam eden 766 milyon dolar bedelli yatırımların önemli aşamalarından birinin rafineri ünite sahasında düzenlenen kutlamayla devreye alındığı belirtildi.

Genel Müdür Yavuz Erkut'un, törende, ünitenin devreye alınması sonucu yatırımların en önemli aşamasının gerçekleştiğini, TÜPRAŞ'ın rekabet gücünü artıracak en son teknolojilerin kullanımı ile piyasaya yüksek kalitede ürünler sunma konusunda öncülük edileceğini belirttiği ifade edildi.

Erkut'un, AB'de 01 Ocak 2009 tarihinden itibaren zorunlu olacak spesifikasyonlarda motorin üretimini gerçekleştirme imkanına artık sahip olduklarını, bu başarıyı gerçekleştirmede katkısı olan tüm çözüm ortaklarına ve çalışanlara teşekkür ettiği de kaydedildi.

-DİZEL KÜKÜRT GİDERME ÜNİTESİ HAZİRAN SONUNDA-

Açıklamada, yaklaşık 233 milyon dolar ihale bedelli, Yeni Reformer ve Dizel Kükürt Giderme Ünitesi Tesisi'nin içinde yer alan Yeni Reformer Ünitesi'nin bugün devreye alınmasıyla İzmit Rafinerisinde kurşunsuz benzin üretimde artış sağlanırken, çevre açısından son derece önemli etkileri olacak ikinci aşama Dizel Kükürt Giderme Ünitesinin de Haziran ayı sonunda devreye alınacağı belirtildi.

Proje kapsamında yer alan 4500 metreküp/gün kapasiteli Nafta Arındırma Ünitesi, 950 kilogram/saat kapasiteli CCR Platformer ve buna bağlı Sürekli Katalist Rejenerasyon Ünitesi sayesinde 101 oktan kurşunsuz süper benzin ile AB'nin öngördüğü 50 ppm'in de altında (10 ppm) kükürt ihtiva eden motorin üretileceği kaydedildi.

Proje tamamlandığında metreküp/gün kapasiteli MQD Dizel Kükürt Giderme Ünitesi ile araçlardan kaynaklanan kükürtdioksit emisyonlarının 700 kat azalacağı, ayrıca bu kriterlere sahip yakıtın kullanımının yaygınlaşmasının Türkiye'de yeni teknolojiye sahip araçlarla birlikte yakıt tasarrufunu artıracağı, araçlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarında ise azalma sağlanacağı vurgulandı.

Açıklamada, en önemli amacı motorinde kükürt oranının azaltılması olan ünitenin yapımında 6 bin 500 ton boru, 12 bin ton çelik konstrüksiyon, 415 bin-metre elektrik kablosu, 300 bin metre enstrüman kablosu, 76 bin metreküp beton, 8 bin 700 ton inşaat demiri kullanıldığı da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious