Türban düzenlemesi 3 gündür Abdulah Gül'ün önünde

Türban düzenlemesi 3 gündür Abdulah Gül'ün önünde.8150
  • Giriş : 15.02.2008 / 09:34:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 09:33:09

Türban düzenlemesiyle ilgili yasa üç gündür Cumhurbaşkanı Abdulah Gül'ün önünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivil toplum örgütleriyle görüşen Gül'ün hem toplumdaki endişeleri hem de düzenlemeye oy veren milletvekillerinin sayısını dikkate almak gerektiğini söylediği belirtiliyor.

Meclis, üniversitelerde türban düzenlemesi için Anayasa değişikliğini kabul etti, şimdi gözler Çankaya Köşkü'nde.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis'ten geçen Anayasa değişikliğini üç gündür inceliyor, sivil toplumun, meslek örgütlerinin ve çevresinin nabzını tutuyor.

Bu görüşmelerde Gül'ün hem toplumdaki endişeleri hem de Meclis'te değişikliği destekleyen milletvekili sayısını dikkate almak gerekir dediği belirtiliyor.

Türban düzenlemesine ilişkin Anayasa Değişikliği Abdullah Gül'ün önüne salı günü gitti. Ancak Cumhurbaşkanı Gül tartışmalara Anayasa Değişikliği önüne geldiğinde değil çok daha öncesinden dahil oldu.

Cumhurbaşkanı kamuoyuna açık bir değerlendirme yapmadı ancak sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerini kabul ederken bu düzenlemeyi, toplumdaki gerginliği konuştu.

Konuşmalar sırasında Gül'ün "toplumda endişeler var, bunlar dikkate alınmalı ama Meclis'te grubu bulunan üç parti, bağımsızlarla birlikte 411 milletvekilinin desteklediği bir değişiklik var. Bu tablo gözardı edilemez" dediği belirtiliyor.

Abdullah Gül'ün önündeki düzenlemeyi incelemek için toplam 15 gün süresi bulunuyor. Bu süre içinde Gül, Anayasa değişikliğini onaylayabilir, Meclis'e iade edebilir ya da düzenlemeyi referanduma da götürebilir.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever de, "Başörtüsünü yükseköğretimde serbest bırakan Anayasa değişikliğinin onaylanması sürecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün takdirinde olduğunu" söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü, Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından birlikte düzenlenen Kültürlerarası Diyalog Konferans Serisi'ne katılan Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Sever, başörtüsün yükseköğretimde serbest bırakan Anayasa değişikliğinin onaylanması sürecinde hukuki incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

Sever, "Hukuki incelemeler sürüyor. Onun sonuçlanması lazım. Cumhurbaşkanı'nın takdirinde artık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious