"Türban genelgesi tavsiyeydi"

  • Giriş : 29.04.2008 / 18:49:00

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde türban konusunda özgürlük olması gerektiği belirtirken "türban genelgesi"nin "tavsiye" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YÖK Başkanının ve rektörlerin yetkilerinde değişikliğe gidilmesi gerektiğini ifade eden Özcan, üniversiteye giriş sınavında reform düşündüklerini ancak bu konuda henüz bir karar verilmediğini anlattı.

AB Büyükelçilerinin, Swiss Oteli’nde düzenlenen aylık çalışma yemeğine konuk olan Yusuf Ziya Özcan, Türkiye’deki yüksek öğrenim ve YÖK konusunda bir sunum yaptı ve büyükelçilerin sorularını yanıtladı.
ANKA’nın edindiği bilgiye göre, güncel konulara ilişkin düşüncelerini dile getiren Özcan, türban konusunu da değerlendirdi. AB Büyükelçilerince gündeme getirilen türban konusuna ilişkin soruları yanıtlayan Özcan, bu konuda özgürlük olması gereğini savundu. Özcan, turban kullanma veya kullanmama kararının kişişel bir karar olduğunu, bu kararın öğrenciler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Özcan’ın, türban sorununa ilişkin olarak rektörlere gönderdiği genelgeye değinirken de genelge için “zorunluluk değil, tavsiye idi” dediği öğrenildi.

"REKTÖRLERİN YETKİLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Yusuf Ziya Özcan, YÖK Başkanının yetkilerinde reform yapılarak bir ölçüde kısaltılması gerektiğini de söyledi. Rektörler ve dekanların yetkilerinde de değişikliğe gidilmesini isteyen Özcan, buna karşın mütevelli heyetleri ve akademik kurullara daha çok yetki verilmesini savundu.

SINAV SİSTEMİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, üniversiteye giriş sınav sisteminin de reform edilmesi üzerinde durduklarını anlattı, ancak bu konuda henüz bir karar verilmediğini ifade etti.

Bu arada, İngiliz Büyükelçisi Nick Baird’in ise ülkesinde sınav sistemine ilişkin bilgi verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious