'Türban haktır' diyen Yunan bakana CHP çok kızdı

'Türban haktır' diyen Yunan bakana CHP çok kızdı.15298
  • Giriş : 09.03.2008 / 23:39:00

CHP'li Özyürek, "türban haktır" diyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'ye sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakoyanni'nin "türban" tartışmalarında taraf olduğunu söyleyen Özyürek, "AKP'nin konuğu olarak Türkiye'ye gelen Bakoyanni uluslararası kuralları çiğneyerek, Türk kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan türban konusunda taraf olmuştur. AKP'nin bu yolla kendine bir destek bulduğu anlaşılıyor" dedi. Özyürek, Dışişleri Bakanlığı'nın da Bakoyanni'nin açıklamalarıyla ilgili olarak Yunanistan'ın dikkatini çekmesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin AKP'nin Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası'nda "türban haktır" söylemi muhalefetin tepkisine yol açtı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Bakoyanni'nin uluslararası kuralları çiğneyerek türban konusunda taraf olduğunu ifade etti. Özyürek, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Bakoyanni'nin açıklamalarının uluslararası teamüllere ve kurallara aykırı olduğunu söyledi. Bir komşu ülkenin Dışişleri Bakanının başka bir ülkenin içişlerine karışamayacağının altını çizen Özyürek, şunları söyledi:

"AKP'nin konuğu olarak Türkiye'ye gelen Bakoyanni uluslararası kuralları çiğneyerek, Türk kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan türban konusunda taraf olmuştur. AKP'nin bu yolla kendine bir destek bulduğu anlaşılıyor. Türkiye'ye davet edip, bir AKP toplantısında konuşması istenirken kendisine türban konusunda AKP'ye hak veren bir görüş açıklaması telkininde bulunulmuştur. Bırakınız böyle bir telkinde bulunmayı AKP'li yetkililerin Bakoyanni'nin o konuşmasından sonra bir düzeltme yapmaları 'bu bizim iç sorunumuz' demeleri beklenirdi. Bunlar yapılmamıştır. Uluslararası kuralların çiğnenmesine göz yumulmuştur."

Bir Türk Bakanın Yunanistan'ın bir iç sorunu hakkında açıklama yapması durumunda Yunan kamuoyunun ayağa kalkacağını belirten Mustafa Özyürek, "Ama ne yazık ki Türkiye'de iktidar ve iktidar yandaşları bırakınız tepki göstermeyi, Bakoyanni' nin konuşmasına destek olmaktadırlar. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Uluslararası kuralları çiğneyerek Türkiye'nin bir iç işine karışan Yunan Dışişleri Bakanını kınıyorum. Dışişleri Bakanlığının bu konuda Yunanistan'ın dikkatini çekmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious