Türban insan hakkı mı?

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

İlhan Selçuk'un "Türban takmak insan hakkı değil" sözleri tartışma yarattı. Hukukçular ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

gününde 'Bilimsel Devrim ve Kemalizm' konulu panelde konuşan Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk'un sözleri tartışma yarattı: Hukukçular, Selçuk'un "Türban takmak insan hakları ihlalidir. Türban takmak insan hakkıdır diye düşünenler var. Kadını erkekten aşağı gören, insan haklarına aykırı bir fikrin hayata uygulanmasıdır" sözlerini şöyle değerlendirdi:

Prof. Dr. Semih Gemalmaz İstanbul Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku)
BİR SONUCA ULAŞILAMAZ


Parametreyi yanlış kurarsanız, fikrinize göre sonuçlara ulaşırsınız. 'Bu bir bireysel özgürlüktür tabii ki, insan hakkıdır, herkes dilediği gibi giyinir' diyebilirsiniz ya da 'hayır, bu insan hakkı değildir, kadını ikinci sınıf vatandaş haline koyuyor toplumdan yalıtıyor, onun dışarı çıkmasına vesile olan bir şey değil, belli bir siyasi görüşü empoze etme özelliği var' deyip 'insan hakkı' değildir diyebilirsiniz. Parametre böyle konduğu sürece Türkiye daha 50 sene bunu tartışır. İlhan Selçuk'a karşı görüşlerde tabii ki 'insan hakkıdır' diyecekler. Buradan bir yere varılamaz.

Doç. Dr. Ümit Kocasakal Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
BUALANDA DEMAGOJİ YAPILIYOR


Bu hukuki bir tartışma değil, siyasi bir yaklaşım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu konuda kararları var. 'Kamusal alanda, devletin faaliyet gösterdiği alanda takamazsınız', diyor. 'Çünkü öğretmen başörtüsü taktığı zaman dinlerden biri lehine devletin tarafsızlığını bozar. Ondan sonra o kurum dinlerin çatışma alanı haline döner' diyor Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Bizim Anayasa Mahkemesi'nin, Danıştay'ın kararları var. Bence mesele karıştırılıyor. Dışarıda türban takmanıza kimse bir şey demiyor zaten. Kim ne diyecek? Mahkeme salonuna türbanla girerim derseniz o başka bir şey. Bu alanda demagoji yapılıyor. Bunu takmak 'insan hakkıdır' diyenlerin samimi olduğunu düşünmüyorum. Bunu kökten de yasaklamak doğru değil. Ama bunlar siyasi yaklaşımlardır.

Prof. Dr. Durmuş Tezcan (Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
AİHM SON KARARI VERDİ


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Leyla Şahin davasıyla birlikte kamusal alanda takılmasının insan hakları sözleşmesine aykırılığını kabul etti. Özel hayatı ihlal etmediğini, din özgürlüğünü ihlal etmediğine karar verdi. Herkes evinde başörtüsü takıyorsa onu kapsam içine alamaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious