Türban konusunda inisiyatifimiz yok

Türban konusunda inisiyatifimiz yok.23866
  • Giriş : 06.10.2008 / 10:28:00

Üniversitelerarası Kurul’un yeni Başkanı Prof. Dr. Hasan Ceylan, kurul başkanlığının pek arzuladıkları bir görev olmadığını, ama sıra kendilerine geldiği için yapmak zorunda olduklarını söylemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malum, Üniversitelerarası Kurul, akademik bir kurul. Ama Başkan, göreve yeni başlaması nedeniyle yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin, “Üniversitelerde çözüme kavuşturulamayan bir türban sorunu var. Üniversitelerarası Kurul Başkanı olarak bu konuda ne gibi bir çalışmanız olacak?” sorusuyla karşılaşmış.

Prof. Dr. Hasan Ceylan, bu soruya kısa ve net bir cevap vermiş:

“Türban sorunu çözümlenmemiş diye bir şey yok. Yasa ve yönetmelikler neyi emrediyorsa biz bunu uygulayacağız. Başka yapacağımız bir şey yok. Bizim bu konuda bir inisiyatifimiz de olamaz.”

Üniversitelerde sürdürülen başörtüsü yasağı hususunda söyleyecekleri çok söz ve dolayısıyla inisiyatifleri de olduğu hususunda çok emin olan selefi Prof. Dr. Mustafa Akaydın hatırlandığında, Sn. Ceylan'ın tavrı makul gibi.

Öyle ya, akademik bir kurul olan ve senede iki defa toplanıp bu konularda çalışma yapması gereken Üniversitelerarası Kurul'un başörtüsü meselesi ile ne ilgisi olabilir?...

Tabii ki Prof. Ceylan'ın söylediği diğer önemli söz de, 'türban (başörtüsü) sorunu çözülmemiş diye bir şey yok' demesi.

Gazetecilere göre böyle bir sorun var. Üniversitelerin kapısından öteye geçemeyen başörtülü kızlarımıza ve Milletimizin kahir ekseriyetine göre de, böyle bir problem var!..

ÜAK Başkanı, 'yasa ve yönetmelikler neyi emrediyorsa biz onu uygulayacağız' diyor.

Yasa, yani YÖK Kanunu Ek 17 Madde açık: “Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla yükseköğretim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir.”

Yönetmeliklerde ne denildiği fazla açık değil. Ama bildiğimiz kadarıyla, başörtüsü ile okullara girenlerle ilgili bazı disiplin müeyyideleri var yönetmeliklerde. Disiplin müeyyideleri, yani ihtar, tekdir, kısa süreli okuldan uzaklaştırma filan...

O zaman, ÜAK'ın yeni Başkanı'nın sözlerinden: 'Kanuna göre başörtülü kızlarımız okullara girebilir. Ama yönetmelik gereği haklarında disiplin müeyyideleri uygulanır' gibi bir mana mı çıkarmamız gerek acaba?..

Öyle ya, kanun serbest diyor ama yönetmelik bazı müeyyideler getiriyor.

İşin temelindeki tuhaflığı, yani kanunun yasak demediği bir şeye yönetmelik nasıl müeyyide getirebilir sorusunu şimdilik es geçerek, Prof. Ceylan'ın söylediklerinin bu manaya gelip gelmediğini düşünelim önce.

Hepimiz biliyoruz ki, Prof. Dr. Hasan Ceylan'ın sözleri yukardaki gibi bir manaya gelmiyor. Yasa ve yönetmelik dese de, aslında her ikisine de ters olarak, başörtülü kızlarımızın okullara alınmama halinin devam edeceğini söylüyor kendileri.

Yani Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan Ceylan'ın: “Yasa ve yönetmelikler neyi emrediyorsa biz bunu uygulayacağız” demesi, aslında işin gerçeğini yansıtmıyor.

Çünkü çoğu üniversite, yasada serbest olmasına ve yönetmeliklerde sadece disiplin cezası öngörülmesine rağmen, başörtülü talebeleri okullara almıyor.

öğrencileri okula sokmamak şeklinde bir müeyyide, yasalarda ve yönetmeliklerde yok. Dahası aslında çocuklarımızın okullara alınmıyor oluşu, Anayasa ve kanunlarımıza göre suç!..

Prof. Dr. Hasan Ceylan, “Yasa ve yönetmelikler neyi emrediyorsa biz bunu uygulayacağız” diyordu, değil mi?..

ÜAK Başkanı, bırakalım başka üniversiteleri ama Rektörü olduğu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde okuyan başörtülü çocuklarımızı, hangi yasa ve hangi yönetmelik hükmüne göre okula almayabiliyor?..

Şu konuya bir açıklık getirse, ne güzel olurdu...

MİLLÎ GAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*