Türban korkutursa işimi yapamam

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da başörtüsü konusunda yaptığı açıklamalar dolayısıyla tehditler alan Birlik 90/Yeşiller Federal Meclis milletvekili Ekin Deligöz, "korkmaya başlaması halinde işini yapamayacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaşamını korumalar eşliğinde sürdüren Deligöz, fiziksel tehditlerden çok, politik baskıların kendisini rahatsız ettiğini belirterek, "Milli Görüş gibi bazı güçler beni susturmak istiyor. Eğer gönüllü olarak başörtüsünü çıkarmak için çağrı bile yapamayacaksak İslam hakkındaki her açık tartışma imkansız olur" diye konuştu.

"Kendisine geniş çevrelerden gelen destekten memnuniyet duyduğunu" ifade eden Deligöz, "Ancak görüşlerimin sağ popülistler ve Birlik Partileri (CDU-CSU) tarafından malzeme olarak kullanılmasını da istemiyorum" dedi.

Deligöz, partisinin salı günü İslami dernek temsilcileriyle yapacağı "Açık Tartışma Kültürü" konulu toplantıya katılacağını belirtti ve "bu toplantıda başörtüsü konusunda tartışma aramadığını, ancak demokratik bir kültürde başka fikirleri olanlara hakaret ve tehdit edilmesinin kabullenilemeyeceği ilkesinin benimsenmesini beklediğini" söyledi.
Avrupa Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir de, "kendisinin de uzun zaman mutfakta bile korumalarla yaşadığını" belirterek, "Böyle bir duruma kimsenin düşmesini istemem" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious