Türban 'referandum'a gitmeyecek

Türban 'referandum'a gitmeyecek.13216
  • Giriş : 04.02.2008 / 23:15:00

Türban düzenlemesinin halkoyuna sunulması sözkonusu olamayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çankaya sofrasında Türkiye'nin seçkin edebiyatçılarını ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, türban düzenlemesinin halkoyuna sunulmasının sözkonusu olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı gül'ün evsahipliği yaptığı yemekte edebiyatın yanı sıra türban düzenlemesi ve 301'nci madde de konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Gül yemek sırasında yazarlara türban düzenlemesinin halkoyuna sunulması tartışmasıyla ilgili olarak "Temel hak ve özgürlüklerin referanduma sunulması diye bir şey sözkonusu olamaz" dedi.

Köşk'teki Çankaya sofrası buluşmalarının ikincisinin konukları edebiyat dünyasının önde gelen isimleriydi. Doğan Hızlan, Elif Şafak, Adalet Ağaoğlu, Selim İleri, Rasim Özdenören ve Hilmi Yavuz, Cumhurbaşkanı Gül'ün davetinde bir araya geldi.

Yemekte konuklar Gül'e Türkiye'nin türban düzenlemesi süreciyle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Cumhurbaşkanı Gül, türban düzenlemesinin halkoyuna sunulmasıyla ilgili bir görüşünün olmadığını belirterek, açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyledi.

301'inci madde de gündemdeydi. Cumhurbaşkanı Gül'ün 301'nci maddenin değiştirilmesi konusunda "Meclis'ten çıkacak, bana gelecek bir hafta içinde çözülür, bir problem yok" dedi.

Katılımcılar Gül'e Türkiye'nin entelektüel hayatının siyasete odaklanmasından duydukları kaygıyı da aktardı.

Samimi bir havada geçen yemekte yazar Adalet Ağaoğlu "Hayrünissa hanımı da görmek isterdim" dedi. Abdullah Gül "Hiç düşünmemiştim, bir daha söylerim memnuniyetle gelir" yanıtını verdi.

Çankaya Köşkü'ndeki yemeğin menüsü Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünissa Gül nezaretinde hazırlandı. Meyve suyu ve şarap ikram edilen yemekte menüde balık ve salata yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Çankaya sofrasında edebiyatçıların ardından bilim adamlarını ağırlaması bekleniyor.

Abdullah Gül, 26 Ocak 2007 tarihinde Kayseri'de gazetecilerin türban ile ilgili sorularına "Önemli kararlar da halkın da oyuna sunmakta yarar var demiştim. Kesin karar vermiş değilim. Bu konuda da aynı şeyi söylüyorum" cevabını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious