Türban tartışmaları devam ederken seviye düştü

Türban tartışmaları devam ederken seviye düştü.10976
  • Giriş : 15.02.2008 / 04:15:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 00:45:05

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, başlattığı 'beyin' tartışmasına AK Parti'den yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis'te kabul edilen yükseköğretime türban serbestliğini getiren düzenlemeden sonra AK Parti, MHP ve CHP arasında başlayan 'laiklik' tartışmasında seviye iyice düştü. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, başlattığı 'beyin' tartışmasına AK Parti'den yanıt geldi.

Türban düzenlemesinin karşı karşıya getirdiği AKP ile CHP arasında "beyin" polemiği yaşanıyor. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için sarfettiği "Laiklik onun beynine sığmayacak kadar büyük bir kavramdır" sözüne yanıt gecikmedi.

Önce Başbakan Erdoğan, "CHP laikliği yozlaştırıyor" dedi sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal "Ciğeri kediye emanet ederim ama laikliği başbakana emanet etmem" yanıtını verdi.

İki lider arasındaki söz düellosu yerini kurmayların beyin tartışmasına bıraktı. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın "Laiklik Recep Tayyip Erdoğan'ın beynine sığmayacak kadar büyük bir kavramdır" sözlerine ilk yanıtı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat yanıt verdi.

Fırat, "Daha önce bir basın toplantısında beyin fıtığı demiştim. Sözümü geri alıyorum, çünkü fıtık olabilmek için beynin olması gerekir" dedi.

Fırat, CHP için 'Vicdanları, demokrasi anlayışları yok. Ama asıl üzen nokta beyinlerinin olmayışıdır" sözüyle yeni bir tartışma başlattı.

AKP'li Bekir Bozdağ: "Yöneticilerinde beyin sorunu var"

AK Parti'den ikinci açıklama da AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, "Belli ki CHP'nin kimi yöneticilerinde bir beyin sorunu var ve CHP'de bir beyin ölümü yavaş yavaş gerçekleşiyor" dedi.

Bozdağ, TBMM'de gazetecilerin, "CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözlerini nasıl değerlendirdiğini" sorması üzerine "Önder Sav'ın savları ne yazık ki hezeyan düzeyindedir. Belli ki CHP'nin kimi yöneticilerinde bir beyin sorunu var ve CHP'de bir beyin ölümü yavaş yavaş gerçekleşiyor" cevabını verdi.

CHP'nin tarihteki CHP ile isim benzerliği dışında bir alakası olmadığını belirten Bozdağ, "CHP, kendi iç çürümesini, iç çatışmasını, beyin ölümünü başkalarına hakaret ederek, başkalarına iftira ederek, toplumu gererek, milletimizin ortak kabulü ve cumhuriyetimizin tartışılamaz değeri ve niteliği olan laikliği kendi tekelinde göstererek aşamaz" dedi.

"CHP Genel Sekreteri Sayın Sav'ın, beyninin özgül ağırlığını bilmiyorum" diyen Bekir Bozdağ, Sav'ın büyük beyinleri kavrayacak bir özgül ağırlığa sahip olmadığı üslubundan anlaşıldığını söyledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious